En Sıcak Konular

B Planı'nın esas sahibi

24 Şubat 2016 14:04 tsi
B Planı'nın esas sahibi Washington'un B planı deşifre oldu.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de çatışmaların durdurulamaması ve siyasi değişimin yürürlüğe sokulamaması durumunda B planına sahip olduklarını söyledi. Amerikan Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde Dışişleri Bakanlığının yıllık bütçe görüşmesinde konuşan Kerry çatışmaların durdurulması sürecinin uzaması durumunda Suriye’yi bir arada tutmanın zor olacağını belirterek, “Daha fazla bekleyecek olursak Suriye'yi bir bütün olarak tutmak için çok geç olabilir” diye konuştu.

Kerry'nin Suriye bölünebilir minvalindeki açıklaması öne çıksa da burada esas dikkat çeken söz, B planı. Keza Kerry'nin bu sözlerine istinaden Moskova'dan kısa sürede cevap geldi: Rus İnterfaks haber ajansına konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, “Moskova’nın “B” planından haberdar olmadığını söyledi.

Peki nedir bu B planı? B planını her ne kadar şu an Kerry üzerinden konuşulmaya başlandıysa da, bundan iki hafta önce B planını başlığına taşıyarak dikkatleri üzerine çeken, Suriye'nin geleceğini konuşan isim Sign of Times sitesinden Dan Sanchez olmuştu. 'Eğer Esad terk etmeye zorlanamazsa, Balkanlaştır: İsrail'in B planı" başlığıyla yayınlanan makalede, Türk kamuoyunun da zaman zaman duyduğu Oded Yinon planına vurgu yapılıyor. 1982’de İsrailli strateji uzmanı Oded Yinon tarafından kaleme alınan rapora göre:

"Suriye, etnik ve dini yapısına göre Lübnan gibi bir kaç farklı ülkeye bölünecek. Böylece sahil kısmında Alevi devleti; Halep ve Şam'da biribirine düşman iki farklı Sünni devleti; Ürdün'ün kuzeyine düşen bölgede de Dürzi devleti kurulacak. Bu durum bölgede uzun vadede, barış ve güvenliğin garantisi olacak."

Kerry'nin 'acele etmezsek Suriye'yi bir bütün halinde tutmak zorlaşır' sözü, bir bakıma uyarıdan çok temenni olabilir.

www.iyibilgi.com özel

Bu haber 22,727 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,477 µs