En Sıcak Konular

'Kerry, YPG'nin güvenilir olmadığını söyledi'

23 Şubat 2016 10:18 tsi
'Kerry, YPG'nin güvenilir olmadığını söyledi' Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington’a, Türkiye’nin “terör örgütü” olarak kabul ettiği PYD/YPG hakkındaki kafa karışıklığına son vermesi çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’yı ziyaret eden İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ile görüşmelerinden sonra ortak basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, sorular üzerine ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile dün sabah telefonla görüştüğünü, Kerry’nin kendisini Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile pazar günü açıkladıkları Suriye’de ateşkesin şartları konusundaki ön anlaşma konusunda bilgilendirdiğini söyledi. Çavuşoğlu şöyle konuştu:

“ABD müttefikimiz. Hatta model ortağımız. Kendi içindeki kurumlar arasında farklı görüşleri ya da aynı kurum içindeki kişilerin farklı görüşleri bizi bağlamaz. Esasen benim söylediğim telefonda ABD Dışişleri Bakanı dostum John Kerry’nin telefonda ne dediğidir. Kendisi telefon görüşmemizde YPG’nin güvenilir olmadığını ve dolayısıyla DAEŞ’le (IŞİD) mücadelede birlikte bir şeyler yapmamız gerektiğini söyledi. Umarım Amerika içinde de bu gerçekler tüm kurumlarda yer bulur, bu anlaşılır ve kendi içindeki farklı görüşler ortadan kalkar. Ama YPG’nin PKK’nın bir uzantısı olduğunu ve YPG’nin içinde önemli, kritik noktalarda PKK’lı teröristlerin olduğunu belirten bilgileri, belgeleri ve tüm kanıtları ABD’li dostlarımızla da paylaştık, diğer dostlarımızla da paylaşıyoruz. Terörle mücadelede, DAEŞ gibi terör örgütüyle mücadelede, DAEŞ’e göre seküler diye başka bir terör örgütüne bel bağlamak hem acziyettir, çaresizliktir hem de çok büyük bir yanlıştır. Suya düşenin yılana sarılmaması lazım, çünkü o yılan da sizi sokar.” Bu haber 704 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,899 µs