En Sıcak Konular

Üç partiden ortak açıklama

18 Şubat 2016 09:12 tsi
Üç partiden ortak açıklama AK Parti, CHP ve MHP'nin TBMM grupları tarafından, Ankara'daki terör saldırısına ilişkin hazırlanan ortak bildiride, "Terör ve şiddet hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamacayacaktır" denildi.

Ankara'da 28 kişinin hayatını kaybettiği 61 kişinin yaralandığı bombalı saldırı için TBMM'de temsil edilen dört siyasi parti ortak bildiri yayınlamak istedi. Ancak HDP, bildiri metninin içeriğine karşı çıktı. Bunun üzerine AK Parti, CHP ve MHP grupları ortak bildiri yayınladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay'ın imzaları ile yayınlanan ortak bildiri de şu ifadelere yer verildi:

"Ülkemiz bugün vahim bir terör saldırısıyla karşı karşıya kalmıştır. Öncelikle, bu menfur saldırıda hayatını kaybeden Türk Silahlı Kuvvetleri personelimize ve aziz vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağolsun. Bizler TBMM'nde grubu bulunan siyasi partiler olarak;  birlik ve bütünlüğümüze, huzur ve güvenliğimize yönelik insanlık dışı terör saldırılarını şiddetle kınıyoruz. Terör ve şiddet, hiçbir zaman hedefine ve amacına ulaşamayacaktır. Aziz milletimizin teröre asla boyun eğmeyeceğini; Türkiye Cumhuriyeti'nin bu oyunu bozacak güç ve kudrete sahip olduğunu kararlılıkla ilan ediyoruz."

HDP'Lİ BALUKEN: SİYASİ ETİĞE UYMAZ

Bildiri metnini TBMM Genel Kurulu'nda  AK Parti, CHP ve MHP grup başkanvekilleri tek tek kürsüye gelerek ayrı ayrı okudu. AK Partili, CHP'li ve MHP'li vekiller metnin her okunuşunda ayağa kalkıp alkışlayarak desteklerini gösterdi.

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise, Meclis'teki görüşmelerde acımasızca saldırıyı kınadıklarını, bütün topluma başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini ifade ettiklerini vurguladı. Hazırlanan metnin içeriğiyle ilgili uzlaşmanın ortaya çıkmadığını belirten Baluken, "Metnin içeriğinde İstasyon Meydanı'nda patlayan bombalara, Suruç'ta, Ankara'da, Sultanahmet'te yapılan katliamların olması gerektiğini, bölgede devam eden sokağa çıkma yasaklarından yaşanan sivil can kayıplarıyla ilgili ibare olması gerektiğini söyledik. Burada farklı algı yaratmaya çalışmak siyasi etiğe uymaz" dedi.

SputnikBu haber 961 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,755 µs