En Sıcak Konular

Dünyanın en güçlü çarpıştırıcısı...

15 Şubat 2016 12:35 tsi
Dünyanın en güçlü çarpıştırıcısı... Zülkarneyn Seddi yıkılacak mı?

Geçtiğimiz hafta, ilk kez ünlü fizikçi Albert Einstein tarafından ortaya atılan 'Yerçekim Dalgaları'nın varlığının ispat edilmesinden sonra önemli bir haber ile karşı karşıyayız. Çin Halk Cumhuriyeti, Avrupa'da bulunan ve atomaltı (Tanrı parçacığı gibi) fizik modellerinin incelenmesinde kullanılan  Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nın benzerini inşa etmeye karar verdi. Proje bittiği zaman, dünyadaki en büyük ve güçlü hızlandırıcı olacak.

China Daily gazetesinin haberine göre, 2020 ile 2025 arasında inşaasına başlanacak olan projenin, İsviçre-Fransa sınırında bulunan ve CERN'in kontrolünde işleyen Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'ndan (LHC) kat be kat büyük olacağı iddia ediliyor.  LHC'nin 27 km uzunluğundaki çarpıştırıcısına kıyasla, Çin'in inşa edeceği Circular Electron Positron Collider (CEPC) 50 ile 100km arasında bir uzunluğa sahip olacağı öngörülüyor. Böylece CERN'in elde ettiği bulgulardan daha detaylı çalışmalar yapılabileceği söyleniyor.

Gazetenin konu hakkında görüş aldığı Nobel ödüllü bilim insanlarına göre proje ile birlikte Çin, "yüzlerce, hatta binlerce birinci sınıf bilim insanının Çin'e gelmesine sebep olacak"; "Çin, temel bilimlerin öncü alanında liderliğe yükselecek". 

Bu gelişme ile birlikte Çin'in "füzyon reaktörü" konusundaki atılımlarını birlikte okumak, anlamlı olacak. Çin, elinde bulundurduğu nadir mineral ve metaller ile birlikte yüksek teknoloji üretimi anlamında zaten rekabet tanımayan bir pozisyonda iken, şimdi bilim alanında da zirveye oynuyor.

www.iyibillgi.com  özelBu haber 23,286 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,525 µs