En Sıcak Konular

YPG, stratejik üssü ele geçirdi

12 Şubat 2016 11:48 tsi
YPG, stratejik üssü ele geçirdi Suriye’deki savaşın kaderini belirleyecek olan Halep cephesinde terör örgütü PKK bağlantılı YPG’nin, stratejik Miniğ Hava Üssü’nü ele geçirdikten sonra Türkiye sınırında bulunan, muhaliflerin can damarı Azez kasabasına operasyon başlattığı belirtiliyor.

Suriye’de ‘tüm savaşların anası’ olarak nitelendirilen Halep cephesinde ordu güçlerinin 3 Şubat’ta Nubbul ve Zehra köylerine ulaşarak Türkiye’ye uzanan Azez koridorunu kesmesinin ardından silahlı muhalif gruplar açısından tablo giderek olumsuzlaşıyor.

PKK’nın Suriye’deki uzantısı PYD’nin silahlı kanadı YPG ve Arap ortaklarından oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ise dün muhaliflerin kontrolündeki Miniğ hava üssünü ele geçirdi. YPG, 13 saat süren şiddetli çatışmalar sonucunda Ahrar’uş Şam ve Nusra Cephesi’nin kontrolündeki stratejik öneme sahip üste hâkimiyeti tamamen sağladı. Akşam saatlerinde muhalif kaynaklar, SDG’nin Türkiye sınırındaki Azez kasabasına batı yönünden, Afrin kenti üzerinden operasyon başlattığını bildirdi.

Miniğ Hava Üssü’nün 6 kilometre kuzeyindeki Azez kasabası Kilis’e açılan Bab es-Selam kapısına ev sahipliği yapıyor. Bu kapı 2012 yılının Temmuz ayında Nusra Cephesi ve Özgür Suriye Ordusu tarafından kontrol altına alınmış, hemen ardından muhalifler Halep operasyonunu başlatarak kent merkezinin doğu kısmını ele geçirmişti. Ancak operasyon iddialarıyla ilgili YPG’den resmi bir açıklama yapılmadı.Bu haber 708 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,449 µs