En Sıcak Konular

'ABD izin vermez' temenni mi? Yoksa...

10 Şubat 2016 14:04 tsi
'ABD izin vermez' temenni mi? Yoksa... Davet mi?

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskovskiy Komsomolets gazetesine verdiği demeçte Türkiye'nin Suriye'de kara operasyonu düzenlemesinin mümkün olup olmadığı sorusuna  "Buna pek ihtimal vermiyorum" yanıtını verdi. Lavrov bunun nedenleri sorulunca da Türkiye'nin dahil olduğu ABD öncülüğündeki koalisyonun böyle 'yeterince iyi düşünülmemiş planlara' izin vermeyeceğini söyledi.

Lavrov'un bu sözlerinin bir temenni mi yoksa durum tespiti mi olduğunu anlamak mümkün değil. Ancak Rusya'nın topu direk ABD'ye paslamasında, Ankara ile Washington arasında yaşanana 'PYD gerginliğinin de rol oynayabileceği gerçeğini göz ardı etmemek gerekiyor. İki başkent arasında gerilim bu kadar gözle görülü iken, Ankara'nın egemen bir devlet olarak kendi kararlarını veremeyeceğini, ABD'nin buna izin vermeyeceğini söylemek, Türkiye-ABD ilişkilerini daha da germek amacı taşıyor olabilir. İkinci olarak da Ankara'nın 'gururu'na yönelik ters psikoloji çalışması ihtimali var.  'Yeterince iyi düşünülürse' ABD buna 'izin verebilir' mi, orası da ucu açık bırakılmış bir başka nokta.

Öte yandan Lavrov'un son zamanlarda sürekli pişirilen Suudi Arabistan'ın Suriye'ye müdahale edebileceği söylentilerini pas geçip, Suriye'ye askeri müdahale yapacak ülke olarak Türkiye'yi öne çıkarması da, ilginç. Neden Suudi Arabistan değil de Türkiye üzerine vurgu yapılmış, bu da yukarıdaki paragrafta açıkladığımız durum ile alakalı olabilir.

www.iyibilgi.com özel

Bu haber 22,299 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,429 µs