En Sıcak Konular

Kanada, Suriye'den çekiliyor

9 Şubat 2016 14:30 tsi
Kanada, Suriye'den çekiliyor Kanada Başbakanı Justin Trudeau, IŞİD’e karşı kurulan koalisyondaki savaş uçaklarını geri çekeceklerini bildirdi. Ancak hava yakıt ikmal ve gözetim uçakları bölgede koalisyon birliklerine yardımda bulunmaya devam edecek.

Başkent Ottawa’da basın toplantısı düzenleyen Başbakan Trudeau,  koalisyonda hava bombardımanına katılan 6 CF-18 savaş uçağının bu görevinin 22  Şubat’ta sona ereceğini söyledi.
 
Hava yakıt ikmal ve gözetim uçaklarının bölgede koalisyon birliklerine  yardımda bulunmaya devam edeceğini, halen Kuzey Irak’taki Peşmerge ve Irak  askerlerine eğitim veren 69 Kanadalı askeri personelin sayısının da 230’a  çıkarılacağını belirten Trudeau, bölgeye insani yardımlara ağırlık vereceklerini  ifade etti.
 
Önümüzdeki 3 yıl boyunca bölgeye toplam 840 milyon dolar tutarında  insani yardımda bulunacaklarını vurgulayan Kanada Başbakanı Trudeau, Ürdün ve  Lübnan’da sayıları artan mülteciler için yerel kapasiteyi artırmak üzere 3 yıllık  dönemde 270 milyon dolarlık inşaat desteği vereceklerini bildirdi. Ülkesinin  bölgedeki diplomatik varlığını artıracaklarını anlatan Justin Trudeau, şunları  söyledi:
 
‘’Biz seçmenimize bir söz verdik. Bu sözümüzü tutmak durumundayız.  Bölgede IŞİD tarafından terörize edilmiş insanların bizim intikamımıza değil,  yardımımıza ihtiyacı var. Bizim koalisyondaki her işi yapmamız beklenemez. Biz,  bölgede doğru şeyleri yapmak ve doğru şeylerin yapılmasına yardım etmek  istiyoruz. Düşmanlarımız bize ne yapmak istiyor? Onlar bizi kinle şımartıp,  korkuya teslim olmamızı ve nefreti yükseltmemizi istiyorlar. Biz bunu  yapmayacağız.’’
 
‘’Kanada, cani katiller sürüsü tarafından yönetilen terörist gruptan  çok ama çok daha güçlüdür’’ diyen Başbakan Trudeau, bunun kendileri için en doğru  yaklaşım olduğunu vurguladı.
 
Trudeau’nun basın toplantısına, Dışişleri Bakanı Stephen Dion, Ulusal  Savunma Bakanı Harjit Sajjan ve Uluslararası Kalkınma Bakanı Marie-Claude Bibeau  da katıldı.
 
Kanada, Harper Başbakanlığındaki Muhafazakar Parti Hükümeti zamanında,  ABD liderliğindeki uluslararası koalisyona 6 CF-18 savaş jeti, bir CC-150 Polaris  hava yakıt ikmal uçağı, 2 CP-140 Aurora hava gözlem uçağı, 69 askeri eğitmen, 600  askeri personel ile katılmış ve 2015 yılı Nisan ayından itibaren de IŞİD hedeflerini bombalamaya başlamıştı.
 


Bu haber 879 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,427 µs