En Sıcak Konular

'Dostlar bile her konuda aynı fikirde olmaz'

9 Şubat 2016 09:54 tsi
'Dostlar bile her konuda aynı fikirde olmaz' ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, YPG'yi terör örgütü olarak görmediklerini ve desteği sürdüreceklerini açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Ortağın ben miyim yoksa teröristler mi" sözüne dair ise "Dostlar bile her konuda aynı fikirde olmaz" yorumunu yaptı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, konu ile ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtladı. Kirby, Türkiye’nin YPG'yi terörist olarak gördüğünü bildiklerini, ancak ABD'nin YPG'yi terörist olarak görmediğini söyledi.

Bu konudaki tavırlarının değişmediğini belirten Kirby, "Türkiye'nin, PYD ile ilgili endişelerini anlıyoruz. Ancak Kürtler, IŞİD ile mücadelede en başarılı güçlerden biri. Biz onları terörist örgüt olarak görmüyoruz” dedi.

Kirby’e, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Barack Obama'nın Özel Temsilcisi McGurk'ün Kobani'ye gitmesine gösterdiği tepki soruldu. Erdoğan, “Biz nasıl güveneceğiz? Ben miyim senin ortağın yoksa Kobani’deki teröristler mi?” diye sormuştu.

‘Dostlar bile her konuda aynı fikirde olmaz’

Bunun üzerine ABD’nin Türkiye ile PYD arasında taraf seçme pozisyonunda olmadığının altını çizen sözcü, Türkiye’nin en başından beri bu konudaki endişeleri açıkça ve dürüstçe dile getirdiğini, kendilerinin de koalisyon olarak IŞİD ile mücadele için gerekli adımlar konusunda açık ve dürüst olduklarını söyledi.

“Dostlar bile her konuda aynı fikirde olmaz” diyen Kirby, bunun karmaşık bir durum olduğunu söyleyerek “Ne IŞİD ile mücadelede gazdan ayağını çekeceğiz ne de Türkiye gibi bir ülkeyle bu sorunun çözümü için çalışmaktan vazgeçeceğiz” ifadelerini kullandı.

El CezireBu haber 998 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  5,107 µs