En Sıcak Konular

ABD ile silah gerginliği

8 Şubat 2016 16:03 tsi
ABD ile silah gerginliği Amerikan Wall Street Journal gazetesi, Washington'un Suriye Kürtlerine desteğinin Ankara ile arasında gerginliğe neden olduğunu yazdı. Gazeteye göre ABD, Türkiye'nin, "Suriye Kürtleri PKK'ya silah gönderiyor" iddialarıyla ilgili olarak kanıt bulamadı.

 Amerikan Wall Street Journal gazetesi, ABD'nin Suriye'de Kürtlere verdiği desteğin Türkiye ile ilişkilerini gerginleştirdiğini yazdı.

Ankara'dan gönderilen haber, gazetenin Türkiye muhabiri Dion NissenBaum ile Carol E. Lee'nin imzalarını taşıyor.

Wall Street Journal'a göre, ABD Başkanı Joe Biden'ın son Türkiye gezisi sırasında Başbakan Ahmet Davutoğlu ve üst düzey danışmanları Amerikalı konuklarına özel olarak hazırlanmış haritaları gösterdi.

Gazete, görüşmelere katılan ve adları açıklanmayan Amerikalı ve Türk yetkililere dayandırdığını belirttiği haberde, Türkiye'nin, Suriyeli Kürt militanların, IŞİD'le mücadele için kendilerine gönderilen silahları PKK'ya aktarmasından şikayetçi olduğunu, haritalarda da silah kaçakçılığı yapılan yerleri gösterdiğini belirtiyor.

Haber şöyle devam ediyor:

"Amerikalı yetkililer şikayetleri incelediklerini ancak Amerikan ordusunun Suriye'deki Kürt savaşçılara gönderdiği silahların Türkiye'ye gittiğine dair bir kanıt bulmadıklarını söylediler. Suriye Kürtlerinin IŞİD'le amansız bir mücadeleye girdikleri düşünüldüğünde PKK'ya kaçakçılık yoluyla çok az silah gönderildiğini de eklediler."

"Amerikalı yetkililere göre, Türk yetkililerin ısrarla Kürt isyancılarla savaşa odaklanması Obama yönetimi açısından, Ankara'nın önceliklerinin ABD'nin IŞİD'le mücadeleyi artırma çabalarını zayıflattığının bir diğer göstergesi."

Wall Street Journal'a konuşan Türk yetkililer ise silah akışının sürmesi halinde, ABD'nin Suriye'deki müttefiklerini bombalamaya hazır olduklarını söylemiş.

Türk istihbaratı, Kürtlerin PKK'ya Kobani'den silah gönderdiğine emin.

Gazeteye göre üst düzey Amerikalı yetkililer ise Türkiye'nin Suriye'de beş yıldır süren soruna siyasi bir çözüm bulunmasının önündeki en önemli engellerden birine dönüştüğünü belirtmiş.

Biden'ın Türkiye gezisine katılan üst düzey bir Amerikalı yetkili ise Wall Street Journal'a şunları söylemiş:

"Türkler, ABD'nin Suriye'de IŞİD'le savaşan gruplara verdiği silahların Türkiye'ye gönderildiğine dair iddiaları ile ilgili olarak bağımsız hiçbir bilgi vermediler."

BBC TürkçeBu haber 1,013 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,755 µs