En Sıcak Konular

'Kardak’ta kriz çıktı'

8 Şubat 2016 13:45 tsi
'Kardak’ta kriz çıktı' Yunan Kathimerini gazetesi geçen yılın 14 Ağustos’unda Suriyeli mültecilerin çıktığı Kardak kayalıklarında Türkiye ile Yunanistan arasında kriz yaşandığını ileri sürdü.

Yunanistan’da yayımlanan Kathimerini gazetesine göre, hem Ankara hem Atina’da gizli tutulan bu kriz esnasında, hem Türk hem Yunan sahil güvenliğine bağlı güçler eş zamanlı olarak Kardak kayalıklarından doğuda olanına çıktı. Kriz yaklaşık 6 saat sürdü.

Gazete haberinde şu iddialara yer verdi:

14 Ağustos 2015 sabahı, Yunan radarları, Kardak civarında bir hareketlenme yaşandığını tespit etti. Aynı saatlerde, daha önce Kardak kayalıklarına çıkmış mülteciler, Kilimli Adası’ndaki sahil güvenliği telefonla arayarak, Avrupa’ya gitmek istediklerini ve kurtarılmayı beklediklerini söylediler.

Yunan ve Türk Sahil Güvenlik ekipleri hemen hemen aynı anda Kardak bölgesine ulaştı. İki tarafın tekneleri dar alanda tehlikeli manevralar yaptı.

Her iki ülkenin sahil güvenlik ekipleri kayalığa çıktı. Diplomatik bir kaynağa göre “vücut teması” oldu. Yani itişmeler, hatta belki de fazlası yaşandı. Taraflardan hiçbiri kayalıktan çekilmek istemedi.

Yunan Sahil Güvenliği’nin, 14 Ağustos 2015’deki açıklamasında, “Kardak bölgesindeki 27 Suriyeli mülteci kurtarıldı. Yunan Sahil Güvenlik personeli, hem insani görevini yerine getirdi, hem de Türk Sahil Güvenlik teknelerinin varlığından dolayı bölgede oluşan durum karşısında, son derece sorumlu ve sonuç verici şekilde hareket etti” denilmişti.

HürriyetBu haber 1,145 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,609 µs