En Sıcak Konular

'Yapay Güneş'e bir adım daha!

8 Şubat 2016 11:54 tsi
'Yapay Güneş'e bir adım daha! Enerji iktidarı savaşlarında yeni cephe...

Çinli bilim insanlarının dünya üzerinde "yapay güneş" oluşturmaya bir adım daha yaklaştıkları bildirildi.

Deney ekibi, Geçtiğimiz hafta Hefei kentindeki Fizik Bilimi Enstitüsünde gerçekleştirilen deneyde, füzyon reaktöründe çok güçlü manyetik alan içerisinde bulunan hidrojen gazını 50 milyon derece sıcaklıkta 102 saniye boyunca tutmayı başardı.

Şimdiye kadarki deneylerde bu alanda öncü rolü oynayan Almanya, 80 milyon derece sıcaklığı bir saniyenin altında bir sürede tutmayı başarmıştı. Çin'de kırılan söz konusu 102 saniyelik rekor ise, füzyon reaktörlerinin işlerliği konusunda önemli bir adım sayılıyor.

Çin, dünyadaki en büyük enerji tüketicisi ülkelerden biri olarak "yapay güneş" ile uğraşadursun, öte yandan Rusya ve Suudi Arabistan, Çin'e petrol ihracı konusunda büyük bir rekabet içerisine girmiş durumda.

2010 yılına kadar Çin'in ihraç ettiği ham petrol miktarında Suudiler yüzde 20'lik bir oranla üst sırada iken, Rusya yüzde 7'nin altında bir paya sahipti. 2015 Aralık itibari ile Ruslar Çin'e petrol ithalatı konusunda Suudiler'i yakalamış durumda. Riyad'ın bu konudan rahatsız olduğu söylenenler arasında. Ancak Rusya'nın bu "başarısında" en büyük pay, Rusya-Çin arasındaki dostluk veya ittifak değil, Moskova'nın Çin'den ödemeyi Yuan üzerinden kabul etmesinde yatıyor. Rusya'nın Çin'in enerji pazarında Suudiler kadar etkili olmasının yol açabileceği politik sonuçlar ise çok önemli. Birincisi, Suriye odaklı yaşanan Rusya-Suudi Arabistan kapışmasında petrol fiyatları üzerinden yürütülen kavganın gidişatı muhakkak etkilenecek.  İkincisi Rusya'nın Ortadoğu'daki politikalarında Çin'i etkileme kapasitesi artabilir, Suudilerin etkisi azalabilir. Rusya ve Çin'in ortadoğu da birlikte hareket etmesi ise bölge ülkeleri açısından önemli sonuçlar doğuracaktır.

Öte yandan Çin, herkesten önce "yapay güneşi" hayata geçirebilirse, sadece Ortadoğu'nun değik, tüm dünyanın kaderini etkileyecek.

www.iyibilgi.com özel

Bu haber 22,388 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,535 µs