En Sıcak Konular

Sabancı suikastinin faili yakalandı

3 Şubat 2016 08:52 tsi
Sabancı suikastinin faili yakalandı İşadamı Özdemir Sabancı ve Nilgün Hasefe ile Haluk Görgün’ü 9 Ocak 1996’da öldüren DHKP/C’li İsmail Akkol, 20 yıl sonra Aydın’da yakalandı

Sabancı suikastının faili DHKP/C militanı İsmail Akkol, 20 yıl sonra Aydın'ın Söke ilçesindeki otobüs terminalinde üzerindeki canlı bomba düzeneğiyle yakalandı. Akkol'un, polisin 15 gündür süren çalışmasının ardından yakalandığı ortaya çıktı. İstihbarat birimleri Yunanistan'da bulunan terör örgütü DHKP-C üyeleri İsmail Akkol (44) ve AK Parti İstanbul İl Teşkilatı binalarına saldırı düzenlediği iddiasıyla aranan Fadik Adıyaman'ın yasa dışı yollardan Türkiye'ye eylem yapmak için gireceği bilgisine ulaştı. Bunun üzerine İzmir, Aydın, Muğla, Çanakkale ve Balıkesir polisi denizden kaçak giriş ihtimali konusunda bilgilendirildi.

ÇAMURDAN TANIDILAR

Polisin, dün gece, örgüt üyelerinden Akkol ile Adıyaman'ın, Sisam adasından botla Kuşadası kıyılarına geçtiğini tespit etmesi üzerine yoğun bir çalışma başlatıldı. Sahilde geceledikleri, sabah saatlerinde ise Eskişehir'e gitmek için Söke otogarına geldikleri belirlenen Akkol ile Adıyaman, önlem alan polisler tarafından fotoğraf eşleşmelerinden ve ayakkabılarının çamurlu olmasından dolayı tanınarak gözaltına alındı.

SEYYAR CEPHANELİK!

Akkol'un üzerinden “Zeynel Abidin Gümüş" ve Fadik Adıyaman'ın üzerinden ise “Hatice Çalışkan" isimlerine düzenlenmiş sahte kimlikler çıktı. Zanlıların yanlarında taşıdıkları gitar çantasının içerisinde 1 RPG-7 roket atar, 2 sevk fişeği, 2 roket mermisi, 3 el bombası, 2 tabanca, 132 şarjör, 100 gram patlayıcı olabileceği düşünülen beyaz toz, 5.195 TL ve 135 euro ele geçirildi.

YUNANİSTAN KORUDU

İki terörist sorgulanmak üzere Aydın Terörle Mücadele Şubesine sevk edildi. 20 yıldır kırmızı bültenle aranan Akkol, Yunanistan'da 2 yıl önce başka bir suçtan 6 yıl hüküm giymiş ve geçtiğimiz yıl şartlı tahliyeyle serbest bırakılmıştı. Yunanistan, iade anlaşmasına rağmen Akkol'u Türkiye'ye göndermemişti. Adıyaman'ın ise örgütün önemli isimleri arasında yer aldığı, örgütün kamplarının yöneticiliğini yaptığı bildiriliyor.

Zamanaşımına 15 ay kalmıştı

Türk iş dünyasının önemli isimlerinden Özdemir Sabancı ve iş arkadaşları Nilgün Hasefe ile Haluk Görgün, 9 Ocak 1996'da DHKP C örgütünün üyeleri Mustafa Duyar, İsmail Akkol ve Fehriye Erdal tarafından öldürülmüştü. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi, yurtdışına kaçan Akkol hakkında kırmızı bülten istemli 'İade Talepnamesi'ni hazırlamıştı. Talepnamede, davanın 28 Mart 2017'de zamanaşımına uğrayacağı belirtilmişti.

Yeni ŞafakBu haber 745 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,813 µs