En Sıcak Konular

'Müslim ile telefon görüşmesi yapıldı'

2 Şubat 2016 10:16 tsi
'Müslim ile telefon görüşmesi yapıldı' ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken'ın PYD Eş Başkanı Salih Müslim'le "Siyasal çözüm arayışlarının ilerlemesinin önemi bağlamında" görüştüğünü açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby günlük basın toplantısında, Barack Obama'nın IŞİD Karşıtı Küresel Koalisyon Temsilcisi Brett McGurk'un ABD Savunma Bakanlığı'ndan yetkililerle birlikte Suriye'ye gerçekleştirdiği ziyaret hakkında konuştu.

Kirby, "Ziyaret büyük oranda Kobani'de gerçekleştirilen operasyonların yıldönümünü anma sebebiyle gerçekleşti" ifadesini kullanarak şunları söyledi:

'KOBANİ'NİN SEMBOLİK BİR YERİ VAR'

IŞİD ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalar Kobani kent merkezinde yoğunlaştı. Öte yandan bazı vatandaşlar da sınıra yakın bölgelere gelerek gelişmeleri takip etti. Bölgeden dumanların yükseldiği görüldü.

"McGurk ziyaretin şu anda yapılması gerektiğine inanıyordu. Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı ilerleme gerçekleşiyor. Askeri olarak karada gelişmeler var ve ayrıca Cenevre'de devam eden diplomatik görüşmelerden dolayı siyasal gelişmeler var."

IŞİD'e karşı verilen mücadele kapsamında Kobani'nin sembolik bir yeri olduğunu belirten Kirby, McGurk'un Kobani'de gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından, Irak Başbakanı Haydar el İbadi'yle görüşmek üzere başkent Bağdat'a geçtiğini söyledi.

'KÜRT TEMSİLCİLER DANIŞMAN ROLÜNDE'

Kirby ayrıca bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Antony Blinken'ın PYD Eş Başkanı Salih Müslim'le telefonda konuştuğunu söyledi.

'PYD'nin eksikliği Cenevre'deki Suriye görüşmelerini baltaladı'
Telefon görüşmesinin hafta sonunda Bakan John Kerry'nin açıklamalarına ilişkin olduğunu kaydeden Kirby, görüşme hakkında detay vermek istemediğini belirterek, "Siyasal çözüm arayışlarının ilerlemesinin önemi bağlamında konuştu" dedi.

Toplantıda ayrıca, Kirby'e Cenevre'de bazı Kürt delegelerin bulunduğu yönündeki haberlere ilişkin soru yöneltildi. Kirby, katılacak grupların listesinin henüz açıklanmadığını hatırlatarak, "Bazı Kürt temsilcilerin danışman rolünde orada bulunduğunu biliyoruz" dedi.

SputnikBu haber 1,189 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,746 µs