En Sıcak Konular

14 Eylül 2015 14:28 tsi
Seçim düzeni alınacak, al!

iyibilgi ankara

Ak Parti Kongresi’nin sonuçlarına ilişkin kim hangi cepheden bakarsa baksın ilk kurduğu cümle şu; ‘Kongre’ye Erdoğan damgası’. Oysa bu cümle kendisiyle çelişik; başka ne olabilirdi ki? İşin aslı Ak Parti’deki Erdoğan ağırlığının sanki bilinmeyen ve beklenmeyen bir durummuş gibi, hatta şaşırarak yansıtılmasının bir alt psikolojik okuması var; Temenniler tutmadı!

Başbakan Davutoğlu’nun önerdiği isimlerden birinin bile listeye giremediği iddiası, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek’in durumu. Abdullah Gül ve Bülent Arınç’ın tasfiye edildiği söylemi vs. Bunların hepsi doğru ise şu sorunun da sorulması gerekmiyor mu; neden tasfiye ediliyorlar? Kaba hatlı yanıt bu isim ve kadroların Erdoğan hakimiyetine ilişkin bir potansiyel barındırdığı!

İyi ama delegeler ve halk nerede?

Bu söylem ve iddiaların maddelerinden biri de, Ak Parti kongresi öncesi 900 delegenin imza verdiği boş önerge. Zaman darlığı nedeni ile 900 olduğu, yarım gün daha olsa 1200 ve üstüne hemen ulaşabileceği de söyleniyordu Ankara ve AKP kulislerinde ama zaten 900 çok fazla bir rakamdı. Yeterliydi. İşte bununla Ahmet Davutoğlu’nun seçilme sayısı, eğer hatasız oylar üzerinden bakılırsa çıkardığı tulum kıyaslanırsa ne anlaşılması gerekiyor? Delege ve Ak Parti tabanı ile Ak Parti seçmeni oyunu ve gönlünü Erdoğan yana koyuyor. İşin özü bu. Sadece bu kıyas bile kafi.

Seçim düzeni al!

1 Kasım seçimlerine Ak Parti’nin “nasıl” gideceği üzerine hiç yazılıp-çizilmezken, parti içi dalgalanma ve işte yukarıdaki türden akılda olmayanı oyuna katma fikrine yaslanan “tasfiye” haberleri hemen tüm gazetelerde yukarıdan ve yaygın görülüyor. Ancak bir başka gerçek şu ki, Ak Parti bu seçime ilişkin tespit ve teşhislerde bulunmayı çoktan bitirdi ve her madde için hangi önlemlerin uygulanacağının, hatta kimin uygulayacağının kararını verdi. Peki buradaki fark ne? Yani Ak Parti çok seçim kazanmış ve seçim kazanmayı da bildiğini iddia eden bir parti. İşte hem parti içinde hem parti içinde tartışılan “fabrika ayarları” meselesi asıl o. Seçimlerdeki Ak Parti fabrika ayarlarına dönüyor. Diğer Ak Parti dönemez çünkü zamanla ve tecrübeyle kendini geliştirmiş ve donatmış bir partinin bunları bırakması anlamına gelir.

www.iyibilgi.comBu haber 5,325 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,409 µs