En Sıcak Konular

Sivas'ta KKKA şüphesiyle 2 kişi öldü

4 Ağustos 2015 16:52 tsi
KKKA şüphesiyle kaldırıldıkları Sivas'taki hastanede ölen Erdem Uslu ile 2 yaşındaki Muhammed Emin Bolat'ın aileleri, kenelerin hastanelerde çıkarıldığını, yanlış teşhis koyan Yozgat'taki doktorların ihmali olduğunu iddia etti

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı şüphesiyle Yozgat'ın Sorgun ilçesinden Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edilen biri çocuk, 2 kişi, hayatını kaybetti.

Alınan bilgiye göre, Yozgat'ın Sorgun ilçesi Yeniyer beldesinde yaşayan 23 yaşındaki Erdem Uslu, çalıştığı tarlada sol bacağından, Yenimahalle'de ailesi piknik yapan 2 yaşındaki Muhammed Emin Bolat da  koltuk altından kene ısırdığı gerekçesiyle hastaneye başvurdu.

Sorgun Devlet Hastanesindeki tedavilerinin ardından geçen hafta perşembe günü Uslu, dün de Bolat, Cumhuriyet Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine sevk edildi.

Uslu ve Bolat, buradaki müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Cenazeler, otopsi için hastane morguna kaldırıldı.

Uslu'nun evli, Muhammed Emin'in de Duran ve Gülseren çiftinin 3 çocuğundan en küçüğü olduğu öğrenildi.

- Ailelerden ihmal iddiası

Erdem Uslu'nun babası Ahmet Uslu, gazetecilere yaptığı açıklamada, oğlunun tarladan geldikten sonra banyo yaparken keneyi gördüğünü ve Sorgun Devlet Hastanesinde doktorlar tarafından çıkartıldığını söyledi.

Hastanede kan tahlili alındığını ve doktorların geçen hafta çarşamba günü hastaneye getirilmesi gerektiğini söylediğini belirten Uslu, "Çarşamba günü oğlum ateşlendi, hastaneye götürdük, 'sinüzit var' dediler ve 2 ağrı kesiciyle bir başka ilaç verdiler, onları içti. Perşembe günü yine ateşlendi Sorgun Devlet Hastanesine götürdük ve 'kanı düşmüş' dediler. Ya Sivas'a ya da Yozgat'a sevk edeceklerini söylediler. Sivas'a getirdik" diye konuştu.

Oğlunun bugün vefat ettiğini anlatan Uslu, "Benim ciğerim yandı, başkasının ciğeri yanmasın" dedi.

Doktorlara kene ısırdığını söylemesine rağmen yanlış teşhis konulduğunu öne süren baba Uslu, oğlunun ölümüyle ilgili hukuki süreç başlatacağını dile getirdi.

- "Kene doktorların gözetiminde çıkarıldı"

Muhammed Emin Bolat'ın amcası Sedat Bolat ise yeğenini cuma günü kene ısırdığını ve Sorgun Devlet Hastanesinde doktor gözetiminde kenenin çıkartıldığını belirtti.

Yeğeninin ateşlendiğini anlatan Bolat, "Hastanede 4-5 saat bekledik ve akşam eve gönderdiler. Yeniden ateşlenince özel hastaneye götürdük. Çocuğun ateşi olduğunu ve düşmediğini söylediler" diye konuştu.

Yeğenini tekrar eve götürdüklerini ve durumunun ağırlaşması üzerine yeniden devlet hastanesine kaldırdıklarını ve son olarak Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine getirdiklerini dile getiren Bolat, yeğeninin ölümüyle ilgili, Yozgat'taki hastaneler hakkında suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

Halil Bolat da Yozgat'taki doktorların bilmesine rağmen başka bir hastaneye sevkinin yapılmadığını iddia ederek, "Allah kimsenin başına böyle bir acı vermesin" dedi.

- Sorgun Devlet Hastanesi Başhekimi Gözübüyük'ün açıklaması

Sorgun Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Suat Hayri Gözübüyük ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, kene bölgesinde bulunmalarından dolayı hastanede görevli doktorlara KKKA hastalığıyla ilgili gerekli eğitimlerin verildiğini söyledi.

KKKA şüphesiyle hayatını kaybeden Erdem Uslu'nun 26 Temmuz'da hastaneye müracaat ettiğini ve tahlillerinin yapıldığını belirten Gözübüyük, kene tutması nedeniyle gerekli prosedürün uygulandığını ve hastanın 3 gün sonra tekrar hastaneye çağrıldığını ifade etti.

Uslu'nun 29 Temmuz'da tekrar hastaneye çağrıldığını ve kan tahlillerinin normal olduğunu aktaran Gözübüyük, hastanın ertesi gün tekrar hastaneye başvurduğunda ise ateşinin yüksek olduğunu ve trombosit sayısının 247 binden 57 bine düştüğünü gözlemlediklerini belirtti.

Daha sonra hastayı 3. basamak bir hastaneye sevk ettiklerini anlatan Gözübüyük, "Uzman arkadaşımız derhal 112'yi bilgilendirerek hastamızı Cumhuriyet Üniversitesine sevk etmiştir" diye konuştu.

Gözübüyük, Uslu'da KKKA hastalığı şüphesinin bulunduğunu dile getirdi.

- Enfeksiyon şüphesi

Muhammed Emin Bolat'ın ise 12 Haziran'da hastanelerinde sünnet olduğunu ve 31 Temmuz'da yeniden hastaneye geldiğini anlatan Gözübüyük, şunları kaydeti:

"Trombosit sayısı normal, 1-2 Ağustos'ta bir daha gelmiş, trombosit değerleri normal ve doktorlarımız KKKA düşünmemişler, önerilerde bulunmuşlar. Çocuk daha sonra Yozgat'a götürülmüş, pazar günü bizde sadece acil servise gelmiş. Yozgat'taki çocuk doktoru da serum takmış ve Sorgun'a göndermiş. Aile Sorgun'daki özel hastaneye götürmüş ve oradaki doktor arkadaşımız da tahlillerinin KKKA yönünden normal olduğunu söylemiş. Bu çocuğumuzun ölümü keneye bağlı olmayabilir. Tahliller bakanlığımız tarafından yapılıyor, kene ısırığı var ama bulguları daha çok enfeksiyon."

AABu haber 616 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,047 µs