En Sıcak Konular

Türkiye'nin ilk uluslararası biyotıp ve genom merkezi açılıyor

4 Ağustos 2015 15:21 tsi
Türkiye'nin ilk uluslararası biyotıp ve genom merkezi "iBG-izmir"in 9 Eylül'de açılacağı bildirildi.

Kalkınma Bakanlığının desteğiyle, Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulan "iBG-izmir", 9-11 Eylül'de gerçekleşecek “Yaşam İçin İnovasyon” temalı etkinliklerle açılacak.

Bilimsel açılışı 9 Eylül'de, Nobel Tıp Ödülü sahibi Tim Hunt ve Nobel Barış Ödülü alan "Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü"nün genel direktörü Ahmet Üzümcü’nün katılımıyla yapılacak merkezin resmi açılışının ise 10 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Açılışa, ulusal ve uluslararası düzeyde birçok kuruluş ve ünlü bilim insanının yanı sıra hekim, eczacı, moleküler biyolog, bilişimci ve akademisyenler, sanayici ve girişimciler, teknoloji profesyonelleri, tıp ve yaşam bilimleri alanında öğrenim gören üniversiteliler ile uzmanlık ve doktora öğrencileri başta olmak üzere yaklaşık bin kişinin katılması bekleniyor.

"iBG-izmir" müdürü Prof. Dr. Mehmet Öztürk, merkezin, Türkiye'nin ithalatında önemli yer tutan biyoteknolojik ilaçların geliştirilmesi ve uluslararası düzeyde biyomedikal araştırma merkezi kurulması hedefiyle yola çıktığını belirtti.

Öztürk, şunları kaydetti:

 “MENA bölgesinde, İsrail dışında bu büyüklükte başka bir merkez yok. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı olan 2023’e uzanan 10 yıllık sürede iBG-izmir, işgücü ve finansal kaynakları en etkin şekilde harekete geçiren, yaşam bilimlerindeki devrim niteliğindeki yeni bilimsel bilgiyi, ulusal ve uluslararası toplumun sağlık ve refahı için kullanılabilir hale dönüştüren ve yaptığı bilimsel keşiflerle ulusal ekonominin kalkınmasına katkı sağlayan buluş ve inovasyon merkezi olacak. Merkezimizde kanserden kuş gribine, Kırım Kongo kanamalı ateşinden tüberküloza kadar pek çok hastalığa çare aranacak. Kanser tedavisinde kullanılan akıllı ilaçları da üreteceğiz."

Kalkınma Bakanlığı ve diğer kaynaklardan sağlanan 150 milyon liralık yatırım desteğiyle Dokuz Eylül Üniversitesi bünyesinde kurulan iBG-izmir, 23 bin 700 metrekare alanda hizmet verecek.

Merkezde, yaşam bilimcilerin ve uzman tıp doktorlarının önderliğindeki 500 kişilik bilimsel ve teknik kadro, sağlık alanında keşiflerin ve yaratıcı uygulamaların gerçekleşmesine katkı sağlayacak.

AABu haber 700 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,244 µs