En Sıcak Konular

Havuzlu Çıkarma Gemisi için iş birliği

4 Ağustos 2015 15:19 tsi
ASELSAN-HAVELSAN İş Ortaklığı ile SEDEF Tersanesi, Havuzlu Çıkarma Gemisi'nde (LPD) bulunacak savaş-elektronik sistemleri konusunda iş birliği yapacak.

HAVELSAN'dan yapılan açıklamaya göre, söz konusu iş birliğine ilişkin anlaşmayı SEDEF Tersanesi Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Kalkavan ve Savunma Sanayi Projeleri Direktörü Osman Yurtsever, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkan Vekili Murat Üçüncü ve Genel Müdür Faik Eken, HAVELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Öztekin ile Genel Müdür ve CEO Sadık Yamaç imzaladı.

Anlaşma çerçevesinde SEDEF Tersanesi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için bir adet LDP inşa edecek. Böylece Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de en az bir tabur büyüklüğündeki bir kuvveti ana üs desteği gerekmeksizin, kendi lojistik desteği ile kriz bölgesine intikal ettirebilecek bir gemiye sahip olacak.

Gemide bulunacak savaş-elektronik sistemlerinin sağlanması ve entegrasyonu konularını içeren sözleşme kapsamında ASELSAN'ın iş payı 127 milyon 252 bin avro, HAVELSAN'ın iş payı da 87 milyon avro olarak belirlendi.

Proje çerçevesinde ASELSAN tarafından LDP, mekanize çıkarma araçları, araç-personel çıkarma araçları üzerinde yer alacak muhabere ve uydu sistemleri, IFF Sistemi, 12,7 mm STAMP ile 25 mm STOP silah sistemleri, akustik ve sonar sistemleri, radar sistemleri, elektronik harp sistemleri, Kızılötesi Arama ve Takip Sistemi, Lazer İkaz Sistemi, elektro-optik dayrektör ve seyir sistemleri için tasarım, geliştirme, üretim, tedarik, platforma entegrasyon, test-tecrübe ve entegre lojistik destek faaliyetleri gerçekleştirilecek.

HAVELSAN da LDP'nin ana görev fonksiyonları ile çok tehditli ortamda savaşma yeteneğini sağlayan Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi (ADVENT), Gemi Veri Dağıtım Sistemi, CCTV sistemi, Mesaj İşletim Sistemi, Link-11/16/22 taktik veri link sistemleri ve gemi üzerinde konuşlanabilecek olan milli Amfibi Görev Kuvveti Harekat Merkezi ile Çıkarma Kuvveti Harekat Merkezine ait Komuta Kontrol ve Bilgi Sistemlerinin (KKBS) tasarım, geliştirme, üretim-tedarik, test-tecrübe ve entegre lojistik faaliyetlerini sağlayacak.

AABu haber 691 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,397 µs