En Sıcak Konular

ABD, Esad'ı da hedef alacak

4 Ağustos 2015 08:23 tsi
ABD, Esad'ı da hedef alacak
ABD ve Türkiye'nin birlikte hayata geçirdiği eğit-donat programında Ankara'nın talebi kabul edildi.

Obama'nın emriyle ABD uçakları ılımlı muhalifleri korumak adına artık Esad rejimini de hedef alacak.

ABD Başkanı Barack Obama, uzun süren tartışmaların ardından eğit-donat çerçevesinde oluşturulacak Suriyeli muhalif güçleri Beşar Esad rejimine ve sahadaki diğer güçlere karşı da korumaya karar verdi. Wall Street Journal gazetesine konuşan Amerikalı yetkililer, kendilerinin eğiteceği Suriyeli muhalifleri nereden saldırı gelirse gelsin koruyacaklarını söylerken, her şeye rağmen Esad rejimi ile çatışmanın bir hayli olasılık dışı olduğunun da altını çizdi. Muhaliflerin DAEŞ'e karşı savaşacağını ve bu yüzden rejimle de karşı karşıya gelmeyeceğini belirten yetkililer, "Bu birliklere DAEŞ'e karşı operasyonlarında aktif hava desteği vereceğiz. Kendilerine kim saldırırsa onlara karşı da koruma sağlayacağız" dedi. Beyaz Saray Sözcüsü Alistair Baskey ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada angajman kurallarıyla ilgili detaylı bilgi veremeyeceğini söylerken, "Bu güçlerin görevlerini yerine getirmesi için gereken adımları atacağız. Bu, muhaliflerin korunmaları için savunma amaçlı atışları da içeriyor" demekle yetindi.

6 MUHALİF KALDI

ABD liderliğinde kurulan uluslararası koalisyon eylül ayından itibaren Suriye'deki DAEŞ üslerine yönelik hava saldırıları düzenliyor. Ancak koalisyon uçakları şimdiye kadar Şam rejimine ait güçleri hedef almamıştı. Amerikan basını söz konusu kararın Türkiye'nin "eğit-donat çerçevesinde oluşturulan gücü daha fazla ciddiye almalıyız" uyarısının ardından geldiğini belirtirken, geçen hafta El Nusra'nın 30. Tümen olarak anılan ABD eğitimli muhalif güce yaptığı saldırıların da kararı etkilediğini bildirdi. El Nusra militanları, geçtiğimiz çarşamba günü Halep'te "eğit-donat" programına katılan Suriyeli Türkmen komutan Nedim Hasan ve ona bağlı 18 muhalifi kaçırmıştı. El Nusra, bir gün sonra da aynı programda yer alan 8 muhalifi daha rehin aldı. Çıkan çatışmada 5 ılımlı muhalif de ölmüştü. Böylece ilk "eğitdonat" programına katılan 54 muhaliften sadece 6'sı kurtulabildi. ABD uçakları ılımlı muhalifleri korumak adında geçtiğimiz cuma günü El Nusra militanlarına yönelik hava saldırısı düzenlemişti.

ABD'NİN ESAD AÇIKLAMASINA ANKARA'DAN TAM DESTEK
 

Wall Street Journal gazetesinde yer alan habere, Dışişleri Bakanlığı kaynakları destek verdi. Kaynaklar, açıklamaya ilişkin "ABD ile varılan genel anlayışın doğasına uyumludur" değerlendirmesini yaptı. Haberde yer alan ABD'li yetkililerin açıklamalarına ilişkin Sabah'a değerlendirmede bulunan diplomatik kaynaklar, açıklamanın "ABD ile varılan genel anlayışın doğasına uyumlu" olduğunu ifade etti. Türkiye ve ABD uzun bir süredir eğitilip donatılan grupların sahada korunması için hava desteği sağlanmasını konuşuyordu. "Air cover" (hava kalkanı) olarak bilinen hava desteğine ilişkin temmuzda mutabakata varılmıştı. Türkiye, "tehdit oluşması durumunda" muhaliflerin Esad'a bağlı birliklere karşı da mücadele etmesi gerektiği tezini savunuyordu. Beyaz Saray'ın bu kararı ABD ve Türkiye'nin Esad konusundaki ortak görüşlerinin, sahaya da yansıdığı yorumuna sebep oldu.

RUSYA TEPKİ GÖSTERDİ

 ABD hükümetinin, eğit-donat programına katılan Suriyeli muhalifleri, bölgede Esad rejiminin saldırısına uğraması halinde havadan korumasını öngören kararına Rusya'dan tepki geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putun'in sözcüsü, ABD'nin Suriye ordusunun mevzilerini vurma planlarının ülkedeki istikrarsızlığı arttıracağını ve bu durumdan DAEŞ'in faydalanabileceğini söyledi.
 

Bu haber 582 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,099 µs