En Sıcak Konular

ABD'den PKK açıklaması

4 Ağustos 2015 08:08 tsi
ABD'den PKK açıklaması ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner, terör örgütü PKK'nın saldırılarının son bulmasını ve PKK’nın şiddetten vazgeçmesini istediklerini söyledi.

Toner’a, günlük basın toplantısında, iki askerin şehit olması ve 20 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan, terör örgütü PKK'nın Ağrı'daki jandarma karakoluna düzenlediği intihar saldırısı soruldu.
 
Bunların şiddet döngüsünü alevlendirdiğini belirten Toner, “Bu saldırıların son bulmasını, PKK’nın şiddetten vazgeçmesini ve Türk hükümetiyle görüşmelere yeniden başlamasını istiyoruz” dedi.
 
Toner, Türkiye’nin PKK’ya karşı operasyonlarında sivil kayıplar bulunduğuna yönelik iddiaların sorulması üzerine de operasyonda sivil kayıplar olduğunu görmek istemediklerini ve bu tür haberleri çok ciddiye aldıklarını kaydederek, “PKK’nın Türkiye’ye karşı saldırılarını durdurduğunu ve Türk hükümetinin orantılı yanıt verdiğini görmek istiyoruz” diye konuştu.
 
Hava saldırılarından bazen sivillerin etkilenebildiklerini ifade eden Toner, ancak bu saldırıların hedefinin terör örgütü PKK olduğuna işaret etti.
 
Toner, PKK’nın saldırılarda bulunması üzerine Türkiye’nin kendini savunma hakkı olduğuna inandıklarını yineleyerek, fakat aynı zamanda şiddetin son bulmasını istediklerini dile getirdi.
 
"Suriyeli muhalifleri koruyacağız"
 
Toner, eğit-donat programı dahilindeki Suriyeli muhaliflerin, DAEŞ'e karşı kurulan koalisyonun bir parçası olduğunu ve onları koruyacaklarını söyledi.
 
Toner, "ABD Savunma Bakanlığı tarafından eğit-donat programı dahilindeki Suriyeli güçler, DAEŞ'e karşı mücadele eden diğer müttefiklerimiz gibi, geniş yelpazede desteklenecektir ve bunun içine savunma ateşi yardımı da dahildir" şeklinde konuştu.
 
Beyaz Saray Sözcüsü Earnest
 
Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest de "ABD ve koalisyon ortaklarının, şu anda Suriye’de DAEŞ’e karşı faaliyet gösteren, koalisyon tarafından eğit-donat programına tabi tutulmuş Suriyeli muhalifleri korumak için nerede gerekliyse askeri güç kullanma taahhüdünde bulunduğunu açıkça belirttik" dedi.
 
''Yeni Suriyeli güçlere desteğimiz devam edecek''
 

Pentagon sözcülerinden Jeff Davis'da Suriyeli muhaliflerin, Beşşar Esed yönetimi altındaki ordu ve El-Nusra gibi örgütler tarafından saldırı altında olduğuna dikkat çeken Davis, "Bizim, yeni Suriyeli güçlere savunma ateşi yardımı desteğimiz zaten vardı ve devam edecek" şeklinde konuştu.
 
Sözcü Davis, ABD ve koalisyon güçleri tarafından eğitilen Suriyeli muhaliflere yönelik saldırılara karşı onları koruyacaklarının altını çizerek, şunları kaydetti:
 
"Eğit-donat programı dahilindeki muhalifler, DAEŞ'e karşı mücadele için bu projeye dahil oldular. Bu durum, onları, kendilerine karşı yapılan diğer saldırılara karşı koruma mecburiyetimizin ve çapımızın olmadığı anlamına gelmez."
 
Programının asıl amacının, bu eğit-donat dahilindeki Suriyeli muhaliflerin DAEŞ'e karşı mücadele etmek olduğunun altını çizen Davis, Esed yönetimi de dahil olmak üzere birçok farklı grubun saldırı tehlikesi altında olduğunu belirtti.

aa

Bu haber 551 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,831 µs