En Sıcak Konular

Anayasa Mahkemesinin "imam nikahı" kararı

29 Mayıs 2015 17:13 tsi
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam: "Bu karar yetişkinler için, 18 yaş üstü insanlar için, nikah kıyma ehliyeti olan insanlar için alınmış bir karar, 18 yaş altı çocukların evliliğiyle ilgili bir karar değil"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Anayasa Mahkemesinin resmi nikah olmadan dini nikah yapanlara ve bu nikahı kıyan görevlilere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilmesini öngören kanun hükümlerini iptal etmesine ilişkin, "Bu karar yetişkinler için, 18 yaş üstü insanlar için, nikah kıyma ehliyeti olan insanlar için alınmış bir karar, 18 yaş altı çocukların evliliğiyle ilgili bir karar değil" dedi.

İslam, gazetecilere yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesinin kararla ilgili gerekçesini okuduklarını belirterek, "Anayasa Mahkemesinin gerekçesinde, 'insanların dini nikah kıymaksızın birlikte yaşamaları suç kabul edilmiyor ama dini nikah yaptırarak birlikte yaşamaları suç kabul ediliyor, bu ikisi arasında bir çelişki var, iki durumu eşitlemek lazım', bununla ilgili bir karar aldığını söylüyor Anayasa Mahkemesi" diye konuştu.

Burada bir sorunun görmediğini, bu kararla halkın aklının biraz karışma ihtimalinin bulunduğununu anlatan İslam, şöyle konuştu:

"Orada bir vurgu yapmak ihtiyacı hissediyorum. Bu karar yetişkinler için, 18 yaş üstü insanlar için, nikah kıyma ehliyeti olan insanlar için alınmış bir karar, 18 yaş altı çocukların evliliğiyle ilgili bir karar değil. Biliyorsunuz 18 yaş altı çocukların hangi çeşitten olursa olsun herhangi bir evlilik töreni düzenlenerek birlikte yaşamaları hem medeni kanun açısından hem de Türk Ceza Kanunu açısından suçtur, ağır da bir cezası vardır. Yardım yataklık edenler de bu konuda yargılanırlar. O açıdan bu iki durumu birbiriyle karıştırmamak gerekir. Bu çocuklarla ilgili bir mevzuat değildir ama karışacağına dair bir şüphemiz ya da böyle bir endişemiz olursa 15-20 gün sonra inşallah parlamento açılıyor, gerekli yasal alt zemin tekrardan hazırlanır."

Bir soru üzerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak TOKİ'nin inşaatlarına karışma hak ve yetkilerinin olmadığını ancak TOKİ ile protokoller yaptıklarını vurgulayan İslam, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Yoksul vatandaşlarımıza bakanlığımız tarafından sübvanse edilerek sosyal konutlar yaptırılması şeklinde. O konutların bundan sonra artık 1+1 yapılmayacağını söylüyoruz bakanlık olarak. Çünkü çocuklu ailelerin rahatını sağlayabilmek için 1+1 konutların elverişli olmadığını gördük. Elimizde yapılmış, kuraları çekilmiş, teslim aşamasına gelmiş olan 1+1'leri elbette hak sahiplerine teslim ediyoruz ama 1,5 yıldır yeni 1+1'ler yaptırmıyoruz, konu bu. TOKİ kendi adına böyle bir karar verir, vermez o bizim dışımızda bir mevzu. Bu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın TOKİ'yle anlaşmalı olarak yaptırdığı sosyal konutlarla ilgili bakanlığın kararı."

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı İslam, doğum yardımı hakkında da bilgi vererek, "Çok yoğun bir talep var. Dün aldığımız başvuru sayısı 25 bin. Ayda 100 bine kadar çıkarız gibi duruyor" dedi.

AABu haber 621 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,191 µs