En Sıcak Konular

Yunanistan’da Varufakis fenomeni

29 Mayıs 2015 11:57 tsi
Yunanistan’ın Avrupalı ortaklarıyla müzakereleri sürerken, Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in son günlerde ortalıkta pek gözükmemesi Atina’da çeşitli yorumlara neden oluyor.

Yunanistan’da Aleksis Çipras başkanlığındaki hükümetin, ülkeye nakit akışının yeniden sağlanmasına yönelik Avrupalı ortaklarıyla kritik müzakereleri sürerken, daha önce bu konuda başrolde bulunan Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in son günlerde ortalıkta pek gözükmemesi Atina’da çeşitli yorumlara neden oluyor.
 
Maliye Bakanlığı görevini üstlenmesinin ardından kendine has giyim tarzı ve rahat tavırlarının yanı sıra sivri çıkışlarıyla da kısa zamanda uluslararası basının ilgi odağı olan Varufakis’in, müzakerelerin merkezi Brüksel’den uzak durması, Çipras'ın Atina ile kreditörler arasında, özellikle de Atina ile Almanya arasındaki gerginliğin azaltılmasına yönelik diplomatik bir hareketi olarak yorumlanıyor.
 
Değerlendirmelerde, SYRIZA içerisindeki sertlik yanlısı kesimlerin yanı sıra Varufakis’in müzakerelerle ilgili farklı yönde ve çelişkili açıklamalarının hükümetle ilgili “eksik koordinasyonlu bir oluşum” görüntüsü oluşturduğu belirtilirken, Çipras’ın daha önce hükümet için bir “meziyet” olduğunu ifade ettiği Varufakis’in bu tavırlarından büyük rahatsızlık duyduğu ifade ediliyor.
 
Hükümet çevrelerinin, Varufakis’in hala Başbakan Çipras’ın tam güvenine haiz olduğu yöndeki açıklamalarına rağmen, bir süre önce Yunanistan’ın Brüksel’deki müzakere grubunun başına Maliye Bakanlığı Uluslararası Ekonomik İlişkilerden Sorumlu Bakan Yardımcısı Evklidis Çakalatos’un atanmasıyla Varufakis’in müzakerelerden uzaklaştırdığına dikkati çeken uzmanlar, Çipras’ın, Varufakis’i, “İyi sayılamayacak bir anlaşma için kurban edebileceği” görüşünde birleşiyor.
 
Yunanistan’ın, Avrupalı ortaklarıyla sürdürdüğü müzakerelerde sert tavırlarıyla dikkati çeken Varufakis’in zaman zaman yaptığı çelişkili açıklamaları ülke içerisinde olduğu kadar Avrupa’da da karışıklığa neden oluyor.
 
Daha önceki açıklamalarında Brüksel’deki müzakerelerle ilgili çeşitli öngörülerde bulunan ancak, daha sonra bunlardan bazılarını geri alan Varufakis, kısa bir süre önce de vergi kaçırılmasının önüne geçmek için ATM'lerden çekilen paraların vergilendirileceğini açıklamıştı. Ancak, daha sonra Yunanistan Maliye Bakanlığı, konunun hükümetin gündeminde olmadığını açıklamıştı.
 
İlk başta Avrupalı mevkidaşlarına karşı olan umursamaz tavırlarıyla Yunan halkının gururunu okşayan Varufakis, motosikletiyle ve yaya olarak sıkça dolaştığı Atina sokaklarında hala vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanıyor, berberlerde "Varufakis tıraşı" isteyen gençlere rastlanıyor.

aa

 


Bu haber 580 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,913 µs