En Sıcak Konular

BAE: Esed'in yaptıkları terörün sebebi

29 Mayıs 2015 10:42 tsi
Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayid Al Nahyan, "Bağdat ve Şam rejimlerinin terörün sebebi olduğunu" savundu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişleri Bakanı Abdullah Bin Zayid Al Nahyan, "Şam rejimi, halkını bastırarak ülke vatandaşları hakkında adaleti sağlamayarak kendisiyle iş birliği olanağını imkansız kıldı. Onun bu yaptıkları terörün ortaya çıkmasının sebeplerindendir" dedi.

Rusya'ya resmi ziyarette bulunan Al Nahyan, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile düzenlediği ortak basın toplantısında, "Bağdat ve Şam rejimlerinin halklarını bastırıp, vatandaşlar arasında eşitliği sağlamayarak terörün sebebi olduğunu" savundu.

"Terör, doğuşunun sebepleri tedavi edilmedikçe, yeniden doğacak" diyen Al Nahyan, "Ortaya çıkış sebepleri kökünden tedavi edilmedikçe, DAEŞ'i ve benzeri terör örgütlerini yok etsek bile yeniden doğacaktır" dedi.

"Koalisyon güçlerinin Suriye rejimiyle iş birliği yapmaksızın DAEŞ'e ait mevzileri bombalamasından bir sonuç elde edilemediği" yönündeki soruya Al Nahyan, "Şam rejimi, halkını bastırarak ve ülke vatandaşları hakkında adaleti sağlamayarak kendisiyle iş birliği olanağını imkansız kıldı. Onun bu yaptıkları terörün ortaya çıkmasının sebeplerindendir. Toplumsal, siyasal ve ekonomik sebepler ortadan kaldırılmadan, terör ve tehditlerinden nihai olarak kurtulmak söz konusu olamaz" yanıtını verdi.

Al Nahyan, bölgedeki yönetimlerin, sorunları kökten çözümcü bir yaklaşımla ele almaları gerektiğini ifade ederek, "Bölge ülkeleri, dostlarla yardımlaşmak suretiyle terörü yok etmek, güvenlik ve istikrarı sağlamak için zor kararlar almalı. Aksi takdirde bölge her zaman kaos oluşmasına adaydır" diye konuştu.

"Washington'un silahlı grupları desteleme siyasetini onaylamıyoruz"


Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov da "orta yollu ve uzlaşmacı çözümün" vaktinin geldiği yönünde medyada yer alan haberlere ilişkin şunları söyledi: "Moskova yönetimi, her ülkede 'halkının eliyle çözüme götüren sabit temeli' esas alır. Bu nedenle, her ülkede toplumun tüm kesimlerini kapsayan milli diyaloglar başlatılmalı. Krizlerden çıkmak için uzlaşmacı ve orta yolun gerekliliğini içeren, herkesin razı olacağı çözümler olmalı. Uluslararası aktörler de bunu idrak etmeli. Her ülkenin halkı kendi kaderini kendisi yazabilir."

Bölgede yaşanan krizlere çözüm bulma noktasında ABD ile yapılan iş birliğine dair Lavrov, Suriye'deki krizin siyasi yoldan çözümünün gündeme gelmesinin ardından ABD ile aralarında bir takım ortak paydalar olduğunu aktardı.

Lavrov, "Washington'un silahlı gruplara destek olması yönündeki siyasetini onaylamıyoruz. Ancak, terörü püskürtme ve bölgedeki ülkelere çözüm bulma konusunda ortak çalışmaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı.

Görüşmede, "Arap-İsrail çatışması"nın da ele alındığını vurgulayan Lavrov, Arap Barış Girişimi esasına dayanarak, 1967 sınırları dahilinde Filistin devleti kurulması konusunda hemfikir olduklarını kaydetti.

aaBu haber 514 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,105 µs