En Sıcak Konular

'Kuşatma altındaki bölgelere yardım ulaştırılamadı'

29 Mayıs 2015 08:58 tsi
BM Acil Durumlar Koordinatörü Amos, "BM ve ortakları Nisan ayında Suriye'de kuşatma altındaki hiçbir bölgeye yardım ulaştıramadı" dedi.

BM Acil Durumlar Koordinatörü Valerie Amos, Suriye'deki trajedinin artarak sürdüğünü belirterek, BM Güvenlik Konseyini Suriye halkına karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirmeye çağırdı.
 
Amos, BM Güvenlik Konseyi'ne son kez yaptığı sunumda, Suriye'deki durumun dört yıllık sürede "en kötümser tahminlerin" bile ötesine geçerek "derin bir umutsuzluk çukuruna yuvarlandığını" söyledi.
 
Rejimin sivillerin bulunduğu bölgelere düzenlediği hava saldırılarından ve DAEŞ'in katliamlarından örnekler veren Amos, bu vahşi saldırıların en şiddetli biçimde kınanması gerektiğini ifade etti.
 
Amos, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye'ye insani yardım ulaştırılması amacıyla kabul edilen 2139 sayılı kararın uygulanmamasını da eleştirerek, " BM Genel Sekreteri Ban, 15 aydır düzenli bir şekilde Konsey'e rapor sunarakBMGK kararına uyulmadığını belirtiyor. Çatışan taraflar BMGK kararlarının en basit taleplerini bile görmezden geliyor. Suriye'de klorin gazlı saldırılar, sivilleri öldürme, sakat bırakma ve terörize etme sürüyor" dedi.
 
"Sorumluluklarınızı yerine getirin"
 
Ülkede 422 bin kişinin kuşatma altında yaşadığını vurgulayan Amos, " BM ve ortakları nisan ayında Suriye'de kuşatma altındaki hiçbir bölgeyeyardım ulaştıramadı" diye konuştu.
 
Tarafların, sivillerin temel ihtiyaçlarına ulaşmasına izin vermediklerini, su ve elektrik gibi servisleri hizmetleri kestiğini dile getiren Amos, " Suriye Hükümeti, aralıktan bu yana 48yardım konvoyundan sadece beşine izin verdi. Diğerleri bekliyor" dedi.
 
Amos, Suriye'de yaşanan trajedinin sosyal, ekonomik ve insani kaybının büyüklüğünü de vurgulayarak, "Suriye'nin kendine gelmesi nesiller alabilir" ifadesini kullandı.
 
Valerie Amos, BM Güvenlik Konseyinden bir dizi talepte de bulunarak, Konsey üyelerinden sivillerin korunmasını, tarafların uluslararası hukuka uymasının sağlanmasını, yardımların artırılarak sivillere ulaştırılmasının teminini, kuşatmaların sonlandırılmasını, savaş suçlularının cezalandırılacağının gösterilmesini istedi.
 
Bu taleplerin hemen yerine getirilmesinin zorluğunun farkında olduğunu da kaydeden Amos, "Zorluklar ve Güvenlik Konseyi üyeleri arasındaki görüş ayrılıklarının Suriye halkına karşı sorumluluğumuzu yerine getirmemizi engellemesine izin veremeyiz. Suriyelileri umutsuzluk ve çaresizliğe terk edemeyiz" diye konuştu.
 
Valerie Amos, mayıs sonunda dört yıldan fazla süredir yürüttüğü BM Acil Durumlar Koordinatörlüğü görevinden ayrılacak. Bu görevi Stephen O’Brien devralacak.

aa


 

Bu haber 480 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,364 µs