En Sıcak Konular

Paralel medya RTÜK merceğinde

29 Mayıs 2015 08:48 tsi
Fethullahçı Terör Örgütü’nü öven yayınlar yapan radyo ve televizyon kuruluşlarının yayınlarıyla ilgili olarak TÜRKSAT’a gönderilen savcılık yazısı RTÜK’e ulaştı.

RTÜK’ün önceki gün yapılan toplantısında konu gündeme geldi. RTÜK Başkanı Davut Dursun, yazıyı hukuk müşavirliği ve uzmanlara sundu. İncelemeden sonra hazırlanacak rapor, kurul gündemine gelecek ve Savcılık kararı buna göre nihai bir sonuca bağlanacak.

Önce uyarı verilebilir

İnceleme sonrasında hazırlanacak rapor doğrultusunda Kurul, terör örgütüyle bağlantılı yayınları tespit ederse ilgili kuruluşları uyaracak. Uyarının gerekleri yerine getirilmezse 3 aya varan bir süreyle yayın durdurma kararı verilebilecek. Terör yayınlarında ısrar edilmesi halindeyse yayın lisansının iptaline karar verilebilecek. Yasa, yayın faaliyetleri veren kuruluşlar hakkında: “Terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz. Terör mağdurları ile yakınlarının kişilik haklarını olumsuz etkileyecek yayın yapılamaz. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin varlık ve bağımsızlığına, Devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Atatürk ilke ve inkılâplarına aykırı olamaz. Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” deniliyor.

Star

Bu haber 421 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,924 µs