En Sıcak Konular

''Hudut Kartalları'' sınırda göz açtırmıyor

15 Mayıs 2015 11:55 tsi
''Hudut Kartalları'' sınırda göz açtırmıyor Iğdır'da kurulu 5'inci Hudut Alay Komutanlığında görevli "Hudut Kartalları", ülkenin doğu sınırında dalgalanan Türk bayrağını korumak için elleri tetikte bekliyor.

Iğdır'ın Tuzluca ilçesinden başlayıp Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde sona eren yaklaşık 300 kilometrelik İran, Ermenistan ve Nahçıvan sınır hattında güvenliği sağlayan Mehmetçik, şehir yaşantısından uzakta, zorlu arazi koşullarındaki karakollarda 24 saat esasıyla görev yapıyor.
 
Özel eğitimli askerler, son teknoloji ürünü silah ve araçlar kullanıyor. Sarp dağlarda sınırı gözetleyen askerler, şahin gözü termal kameralar sayesinde olumsuz hava koşulları ve gece şartlarında dahi her türlü hareketliliği anbean takip ediyor.
 
Mehmetçik, olağan dışı durumla karşılaştığında konuyu üstlerine bildiriyor. Koordinatları belirlenen bölgeye son teknoloji ürünü zırhlı araçlarla "Hudut Kartalları" gönderiliyor.
 
Sınır hattında devriye görevi yapan termal kameralarla donatılmış hafif zırhlı araçlar, "Hudut Kartalları"nın vazifelerini daha güvenli ve sağlıklı tamamlamasını sağlıyor.
 
Hudut güvenliğinin sağlanmasında Mehmetçik, insansız hava araçlarından da istifade ediyor. Birliğe tahsis edilen araçlar, sınırın sıfır hattındaki askerlerin havadaki gözü oluyor. İnsansız hava aracının gönderdiği görüntüleri dikkatle inceleyen Mehmetçik, olumsuz duruma anında müdahale imkanı yakalıyor.
 
"Hudut Kartalları", sorumlu oldukları bölgenin sosyoekonomik yapısı gereği çoğunlukla kaçakçılıkla mücadele ediyor. Sınırı gözetleyen askerler, insan ve mal kaçakçılığını engellemek için 24 saat hazır kıta bekliyor.

aa


Bu haber 859 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,105 µs