En Sıcak Konular

Üniversite kapısından giremedi Meclis kapısını zorluyor

16 Nisan 2015 13:03 tsi
28 Şubat sürecinde üniversite eğitimini bırakmak zorunda kalan Kürtçe öğretmeni Netice Arslan, AK Parti Diyarbakır milletvekili adayı oldu.

28 Şubat sürecinin başörtüsü yasağı mağduru Kürtçe öğretmeni Netice Arslan, AK Parti Diyarbakır milletvekili adayı oldu.
 
AK Parti 9. sıra milletvekili adayı Netice Arslan, AA muhabirine, 1999 yılında, evli 2 çocuk annesiyken kazandığı Fırat Üniversitesi Alparslan Meslek Yüksekokulu İnşaat Teknikerliği Bölümü'ndeki eğitimine başörtülü olduğu için karşılaştığı baskı nedeniyle sadece 3 ay devam edebildiğini söyledi.
 
O dönem çok sayıda kişinin üniversiteyi ve çalıştığı işini bırakmak zorunda kaldığını anımsatan Arslan, üniversiteyi bıraktıktan sonra çocuklarına zaman ayırdığını dile getirdi.
 
Diyarbakır'a yerleştikten sonra yaşadığı mağduriyetin kendisini siyasete yönelttiğini ve AK Parti'de aktif siyasete başladığını dile getiren Arslan, bu süreçte AK Parti hükümeti tarafından atılan demokratikleşme adımları sayesinde açılan çeşitli kurslara devam edip Kürtçe eğitim aldığını belirtti.
 
Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sürekli Eğitim Merkezine kayıt yaptırdığını ifade eden Arslan, aldığı sertifika sayesinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda ücretli öğretmen olarak ders vermeye başladığını söyledi.
 
Derslere başörtülü girdiğini belirten Arslan, "28 Şubat sürecinde ya başımızı açacaktık ya da okulu bırakacaktık. İnancımız gereği başımızı açmadık" dedi.
 
"Bu özgürlükleri AK Parti sayesinde elde ettik"
 
Arslan, AK Parti iktidarı sayesinde başörtülü olarak girdiği derslerde Kürtçeyi çocuklara öğretebilmenin onurunu yaşadığını dile getirerek, şunları söyledi:
 
"AK Parti'de Kürt olarak kendimi özgür hissettim ve dilimi istediğim şekilde kullanabiliyorum. 2 yıldır ek ders ücreti karşılığında Kürtçe derslerine girmeye başladım. Memleketimin evlatlarını yetiştirme şansına erdim. Bu benim için onur verici bir şey, bu özgürlükleri AK Parti sayesinde elde ettik."
 
AK Parti'nin gerçekleştirdiği demokratikleşme adımlarıyla vatandaşlara sunduğu özgürlüklerin küçümsenmemesi gerektiğini belirten Arslan, "Başörtülü şekilde, Kürtçe çocuklara ders verebildim. Bunlar, asla küçümsenecek şeyler değildir. Ülkenin nereden nereye geldiğini gösteren en büyük gelişmelerden birisi başörtüsü, diğeri ise Kürtçe eğitimdir" ifadelerini kullandı.

aa
 

Bu haber 598 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,883 µs