En Sıcak Konular

'Ermeni çeteleri 519 bin Müslüman Türkü katletti'

16 Nisan 2015 11:45 tsi
'Ermeni çeteleri 519 bin Müslüman Türkü katletti' Prof. Dr. Kürkçüoğlu, 1915 olaylarına dair, "Ermeni çeteleri, Erzurum'dan Van'a, Erzincan'dan Iğdır'a toplam 519 bin sivil ahaliyi öldürdü" dedi.

Atatürk Üniversitesi Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu, 1915 olaylarına ilişkin, Ermenilerin 519 bin Müslüman Türkü katlettiğini belirterek, 1986 yılı itibarıyla başladıkları kazı ve arşiv çalışmalarıyla bilim adamları olarak, asıl katliama uğrayanların Müslüman Türkler olduğunu belgeleriyle ortaya koyduklarını söyledi.
 
Ermeniler tarafından yapılan katliamlar nedeniyle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde çok büyük Müslüman kayıplar olduğunu anlatan Kürkçüoğlu, bölgede toplu katliamlar yapıldığını dile getirdi.
 
Asıl soykırıma, katliama uğrayanın Müslüman Türkler olduğunu vurgulayan Kürkçüoğlu, "Katledilenler de sivil ahalidir. Birinci Dünya Savaşı ile alakası olmayan, doğrudan doğruya sivil ahali katledilmiştir. Bilhassa Birinci Dünya Savaşı'nda Rusların Bolşevik ihtilaliyle bu bölgeden çekilip ülkelerine dönmeleri neticesinde bu bölgede Ermeni çeteleri, gönüllü Ermeni birlikleri ve bunların başında komutanları var. Ermenilerin o dönemde yaptığı katliamları herkes çok iyi biliyor" diye konuştu.
 
Başta Erzincan olmak üzere, Erzurum, Van, Iğdır, Ardahan ve Kars'ın o dönemde tamamen işgal altında olduğunu anlatan Kürkçüoğlu, Ermeni çetelerinin, işgal altındaki bölgelerde Müslüman ahaliye yönelik yoğun katliamlar yaptığını belirtti.
 
185 toplu mezar tespit edildi
 
Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 185 toplu mezar tespit ettiklerinin altını çizen Kürkçüoğlu, "Diyarbakır, Muş, Bitlis, Van, Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan, Iğdır, Trabzon, Kilis, Adana, Osmaniye, Antep, Bayburt, Ünye, Maraş başta olmak üzere birçok ilde sivil ahaliye yönelik toplu katliamlar olduğunu tespit ettik" ifadelerini kullandı.
 
Kürkçüoğlu, 519 bin sivil ahalinin katledildiğinin arşiv belgesi olarak var olduğunu belirterek, şunları kaydetti:
 
"Hatta 1919'da Paris'te toplanan Paris Konferansı'nda köy köy, kasaba kasaba 519 bin rakamını rapor olarak ortaya koyduk. Erzurum, Ermenilerin ve Rusların hedef şehirlerinden birisidir. Tarihe baktığımız zaman Erzurum, üç defa Rus işgali altına girmiştir. Bu yüzden de en çok katliam Erzurum'da yapılmış şüphesiz. Erzurum'da 50 bin, Van'da 45 bin, Kars'ta 17 bin, Iğdır'da 15 bin, Erzincan'da 13 bin, Diyarbakır'da 12 bin, Muş'ta 10 bin olmak üzere birçok yerde toplam 519 bin sivil ahali Ermeni çeteleri tarafından katledilmiş."
 
Atatürk Üniversitesi bilim adamları ve Türk-Ermeni İlişkileri Araştırma Merkezi olarak bu konuda önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirten Kürkçüoğlu, "1986 yılı itibarıyla başladığımız kazı çalışmalarıyla asıl katliama uğrayanların Müslüman Türkler olduğunu belgeleriyle ortaya koyduk. Sadece kazı çalışmalarıyla değil, başta Rusya olmak üzere birçok ülkenin arşivlerinden, Osmanlı arşivlerinden tespit ettiğimiz kadarıyla en fazla katliam yapılan yer Erzurum'dur" şeklinde konuştu.
 
Kendisinin Rus kaynaklarını da çalıştığını belirten Kürkçüoğlu, Erzurum Rus İkinci Topçu Alayı Komutanı Yarbay Twerdo Khlebov, hatıratında ve çektiği telgraflarda, "bölgede Ermeni çetelerinin Müslüman ahaliye yönelik katliamları" olduğunu ifade ettiğini dile getirdi.

aa


Bu haber 599 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,931 µs