En Sıcak Konular

Hollande Esed ile görüşen Fransız parlamenterleri kınadı

26 Şubat 2015 17:24 tsi
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, iki gün önce Suriye'ye giden ve Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşen milletvekili ve senatörleri sert dille kınadı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, iki gün önce Suriye'ye giden ve Devlet Başkanı Beşşar Esed ile görüşen milletvekili ve senatörleri sert dille kınadı.

Filipinler'e resmi ziyarette bulunan Hollande, burada düzenlediği basın toplantısında, "Bu girişimi kınıyorum. Çünkü bu parlamenterler, son yılların en kanlı iç savaşına ve yaklaşık 200 bin kişinin ölümüne yol açan bir devlet başkanıyla görüştü" ifadesini kullandı.

"Kendi halkını bombalayan, kimyasal silah kullanmaktan çekinmeyen, masum kadın ve çocukların ölümüne yol açan bir diktatörle görüştükleri için bu parlamenterleri kınadığını" belirten Hollanda, "Fransa, her zaman bu savaşın sorumlusu diktatörle hiçbir zaman diyaloğa girmeyeceğini söyledi. Bu diktatörle görüşmenin dışında Suriye’ye yardım etmeni başka yolları var. Ayrıca Suriye’de insanları öldüren, tecavüz eden bir terör örgütünü önlemenin yolu da bu olmamalı" ifadesini kullandı.

Başbakan Manuel Valls da sabah katıldığı bir televizyon programında, parlamenterlerin Suriye'yi ziyaret etmesini eleştirmişti. Valls, "Parlamenterler, yüz binlerce kişinin katili Esed'le görüşmeye gitti. Bu ahlaki bir hatadır" demişti.

Sosyalist Parti Genel Sekreteri Jean-Christophe Cambadelis de katıldığı bir radyo programında, Fransa-Suriye Dostluk Grubu Başkanı Gerard Bapt'ın öncülük ettiği gruptaki sosyalist parlamenterlere yaptırım uygulanacağını açıklamıştı.

Bugün Fransa'ya dönmesi beklenen grupta ana muhalefetteki Halk Hareketi Birliği’nden (UMP) Jacques Myard ve Jean-Pierre Vial ile merkez sağ Bağımsızlar ve Demokratlar Birliği'nden Senatör François Zochetto yer alıyor.

Şam Büyükelçiliği'nin 2012'de kapatılmasından bu yana Fransa'dan Suriye'ye herhangi bir ziyaret yapılmamıştı.

AABu haber 379 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,154 µs