En Sıcak Konular

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklentiyi aştı

26 Şubat 2015 16:55 tsi
ABD'de işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta 313 bine ulaşarak, Aralık 2013'ten bu yana en yüksek artışı gösterdi.

ABD'de işsizlik maaşına ilk kez başvuranların sayısı geçen hafta 313 bine ulaşarak, Aralık 2013'ten bu yana en yüksek artışı gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıklanan verilerine göre, geçen hafta ilk kez işsizlik maaşı talebinde bulunanların sayısı önceki haftaya oranla 31 bin kişi artarak 313 bin oldu. Bu sonuçla, Aralık 2013'ten bu yana en yüksek artışı gösteren başvurulara yönelik piyasa beklentisi 290 bin düzeyindeydi.

Haftalık rakamlara oranla daha az değişkenlik gösteren son 4 haftalık ortalama  işsizlik maaşı başvuruları da 283 binden 294 bin 500 kişiye yükseldi. Öte yandan, süregelenişsizlik başvuruları önceki haftaya kıyasla 21 bin kişi azalarak,  2 milyon 401 bine geriledi.

Bu arada, bir önceki haftaya ilişkin başvuru rakamları 283 binden 282 bine revize edildi.

Ekonomistler, işsizlik maaşı başvurularının son birkaç haftada izlediği grafiğin istihdam sektöründe kazanılan ivmenin yavaşladığına işaret ettiğini belirtiyor.

ABD ekonomisi son 12 ayda 3 milyonu aşkın kişiye istihdam imkanı yaratarak, 1990'lı yıllardan bu yana en iyi performansını göstermişti. İşsizlik oranı ocakta yüzde 5,7 olarak açıklanmıştı. Şubat ayına ilişkin tarım dışı istihdam ve işsizlik rakamları 6 Mart 2015 tarihinde açıklanacak.

İş gücü piyasasındaki gelişmeler ABD Merkez Bankası'nın (Fed) para politikasında önemli rol oynuyor. Fed'in para politikalarını belirleyen Federal Açık Piyasalar Komitesi'nin bir sonraki toplantısı 17-18 Mart tarihlerinde yapılacak. Yellen, söz konusu toplantının ardından basın konferansı düzenleyerek, alınan kararları değerlendirecek. 

AABu haber 376 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,019 µs