En Sıcak Konular

Medya Etik Konseyi'nden Taraf Gazetesi açıklaması

26 Şubat 2015 15:50 tsi
Medya Etik Konseyi’nden (MEK) yapılan açıklamada, “Taraf gazetesinin yazı işleri toplantısına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) müfettişlerinin katılması, gazetecilik tarihi açısından kara bir gündür. Hiçbir şekilde onaylanamaz.” denildi.

SPK görevlilerinin Taraf gazetesinin yazı işleri katından inceleme yapmasına bir eleştiri de Medya Etik Konseyi’nden geldi. Yapılan açıklamada, hükümetin muhalif medya üzerinde baskı kurmaya çalıştığı vurgulandı. Gazetecilik tarihi açısından kara bir gün olarak değerlendirilen durum hakkında şu ifadelere yer verildi: “Bir ailenin yatak odası ne ise gazetenin yazıişleri toplantısı da onun gibidir. Taraf gazetesinin yazıişleri toplantısına Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) müfettişlerinin katılması, gazetecilik tarihi açısından kara bir gündür. Hiç bir şekilde onaylanamaz.

Yayınlarını beğenmediği medya kuruluşlarını ‘vergi incelemesi’yle hizaya getirmeye çalışan hükümet, bu defa bir gazetenin yazı işleri katında inceleme yapmak için ‘müfettiş’ görevlendirmiştir. Ancak baskıcı rejimlerde olabilecek bu yöntem, ülkemiz açısından kabul edilemeyecek bir uygulamadır.

Taraf gazetesine yapılan uygulamayla, muhalif medya kuruluşlarına yönelik baskılara bir yenisi daha eklenmiştir. Baskı ve yıldırma hamleleriyle muhalif fikirlerin susturulması artık sıradan hale gelmiştir. Hükümete muhalif olan her kurumun susturulması medya özgürlüğünde karanlık günlere doğru gidişin işaretleridir.”

CİHAN 

Bu haber 479 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,998 µs