En Sıcak Konular

Can Dündar: Yargılanmak mesleğin fıtratı oldu

26 Şubat 2015 15:00 tsi
Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar, 17 ve 25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarıyla ilgili haberleri nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle hakkında açılan iki davada ve bir soruşturma için adliyeye geldi.

Yayın yasakları ve sansürler yetmeyince yargılayarak yıldırmaya çalıştıklarını ifade eden Dündar, "Yargılanmak mesleğin fıtratı haline geldi.” dedi.

Can Dündar, hakkındaki davalar ve soruşturma için İstanbul Adalet Sarayı’na geldi. Adliye girişinde açıklama yapan Dündar, yılmayacaklarını, yolsuzluğu ve hırsızlığı kamuoyuna duyurmaya, belgelemeye devam edeceklerini söyledi.

Dündar, “Gazetecilik hayatımda, aslında mesleğin fıtratından sayılan bir şey olmaya başladı yargılanmak. Ben de bugün 17 ve 25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasına dair yazdığım haberler ve yazı dizilerinden dolayı hem ifade vermeye hem yargılanmaya geldim. İki duruşmam var peş peşe. Bir de ifade vereceğim yeni bir soruşturmada. Erdoğan kendisiyle ilgili her sözü eleştiriyi hakaret sayarak, onunla ilgili dava açarak bir tür kendince yıldırma politikası izliyor. Zaten muhasara altına alınmış basın ortamında ses veren herkesi de cezalandırarak yıldırmaya çalışıyor. Ama bunun bir karşılığı olmadığını göreceksiniz. Çünkü biz söylemeye yazmaya devam edeceğiz. Belki yargılanarak belki tehditlere maruz kalarak. Elbette devam edeceğiz buna. Bugün yaşgünü kendince böyle bir yaş günü kutlaması yaptı. Birçok meslektaşım bugün burada yargılanacaklar. Mahkemelerde buluşuyor olacağız. Ama hiçbir şekilde yılmayacağız ve devam edeceğiz. Bunu da göreceksiniz.” dedi.

Daha önce de gazetecilerin gözaltına alındığı ve Sedef Kabaş örneği hatırlatılan Dündar, “Bir çok meslektaşım dediğim gibi bu bir yönteme dönüştü. Yayın yasakları sansürler yetmeyince yargılayarak yıldırma yöntemini deniyorlar. Doğal yani artık mesleğin bir parçası oldu dediğim gibi. Bir cesaret gerektirmiyor. Biz kendi işimizi yapıyoruz. Ben 17 Aralıkla ilgili bir savcıyla yaptığım söyleşiden dolayı ifade vereceğim. 25 Aralık’la da ilgili yaptığım yazı dizisinden dolayı yargılanacağım. Söyleyeceğim şey hepimizin sizlerin de gazeteci olarak söyleyeceği şeydir, biz görevimizi yapıyoruz. Büyük bir hırsızlığın yolsuzluğun halkın gözünün önünden kaçırılmasına göz yummayacağız. Gazeteciler olarak bunu kamuoyunun bilme hakkı adına yazmaya, duyurmaya, belgelemeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Açıklamasının ardından Dündar, “Gidiyim yargılanıyım dönüşte konuşuruz.” diyerek adliyeye girdi.

CİHAN

Bu haber 481 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  6,977 µs