En Sıcak Konular

Yılın ilk MGK'sında kritik gündem

26 Şubat 2015 13:03 tsi
2015 yılının ilk Milli Güvenlik Kurulu-MGK toplantısı bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Gündem ise paralel yapı, Fethullah Gülen ve yeni MİT Müsteşarı

İki ayda bir yapılan Milli Güvenlik Kurulu-MGK toplantısında iç güvenlik başlığı altında Meclis’te görüşmeleri devam eden iç güvenlik tasarısının, dış güvenlik başlığı altında ise Musul'un en önemli gündem maddeleri olması bekleniyor.

MGK toplantısında Irak dışında ayrıca Suriye, Libya, Yemen, Afganistan gibi çevre ve bölge ülkelerdeki gelişmeler değerlendirilecek. Irak'ın ikinci büyük ili Musul 10 Haziran 2014'te IŞİD'in kontrolüne girdi. Irak güçleri kente kara harekâtı düzenleme hazırlığı yaparken, Türkiye önce Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, ardından da Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuceyfi ‘yi Türkiye’de ağırladı. Türk kaynaklar, Nuceyfi ile yapılan görüşmeden sonra, Musul’da dahil olmak üzere, IŞİD tehdidi konusunda Irak’a her türlü desteğin verildiğini açıkladı.

Irak güçlerinin düzenlemesi muhtemel kara harekâtına karşılık, IŞİD elinde tuttuğu Musul'daki askeri varlığını ve tahkimatı arttırmaya çalışıyor.

DEĞİŞMEYEN İKİ BAŞLIK

MGK toplantılarının değişmeyen diğer iki başlığı ise çözüm süreci ve ‘paralel yapı’ olarak nitelendirdiği Fethullah Gülen Cemaati’ne dönük mücadele. 17 ve 25 Aralık 2013 tarihlerindeki operasyonların ardından başlayan hükümet ile Fethullah Gülen Cemaati arasındaki gerilim artık ‘paralel yapı ile mücadele’ olarak hem Cumhurbaşkanı Erdoğan hem de hükümetin sürekli gündem maddesi haline geldi.

Ekim ayında yapılan ve 10 saat 25 dakikalık süresiyle tarihinin en uzun toplantısı ünvanını kazanan MGK toplantısının bildirgesine 'paralel yapı' ilk madde olarak girdi. Bildiride “Ülkemizin güvenliği, halkımızın huzuru ve kamu düzenini ilgilendiren hususlar ayrıntılı olarak görüşülmüştür. Bu kapsamda, milli güvenliğimizi tehdit eden ve kamu düzenini bozan iç ve dış legal görünüm altında illegal faaliyet yürüten paralel yapılanmalar ve illegal oluşumlar ile yürütülen mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulanmıştır” ifadesi yer almıştı. Açıklamanın ardından ‘cemaatlerin örgüt olarak kodlandığı’ yorumları oldu. MGK Genel Sekreterliği 4 Aralık tarihinde yaptığı yazılı açıklamada iddiaların gerçek dışı olduğunu söyledi. Aralık ayında yapılan toplantıdan sonra yayınlanan MGK bildirisinde de ‘paralel yapı’ ile mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı.

2015-ilk-mgk-toplantisi-bugun-gundem-yeni-mit-mustesari-paralel-yapi-ve-fethullah-gulen.jpg   MGK bugün saat 14.00'da başlayacak

ÇÖZÜM SÜRECİ

Hükümetin Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile yürüttüğü çözüm süreci görüşmelerinde bir süredir sorun yaşanıyor. Hükümet tarafı PKK’dan silahların bırakılmasıyla ilgili açıklama yapmasını istiyor. Kandil’in önceliği ise PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sunduğu, Kürt sorununun çözümünü öngören yeni yol haritası olarak belirlediği 10 maddelik paketin kabul edilmesi ve müzakerelere geçilmesi.
HDP’nin İmralı heyetinde yer alan İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile heyete en son katılan Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden (DÖHK) Ceylan Bağrıyanık 23 Şubat’ta Kandil’e gitti. Heyetin Kandil ziyareti, çözüm süreciyle ilgili gerek KCK’dan, gerek hükümet kanadından yapılan “çözüm süreci kritik aşamada” açıklamalarının gölgesinde gerçekleştiği için önemli. Heyet Kandil dönüşünde henüz kamuoyuna bir açıklama yapmadı.

YENİ MİT MÜSTEŞARI

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın 7 Haziran 2014 seçimlerinde milletvekili aday adayı olmak üzere istifa etmesinin ardından, Müsteşar Yardımcısı İsmail Hakkı Musa vekâleten müsteşarlığa getirildi. Kaynaklar müsteşarlığa atanacak isim konusunun bu MGK toplantısında değerlendirilebileceğini belirtti. MİT Müsteşarlığı için atama başbakan ve cumhurbaşkanının imzasını taşıyan ikili kararname ile yapılıyor.

Bu haber 479 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,109 µs