En Sıcak Konular

HDP'de aday olamayacak 7 isim

26 Şubat 2015 12:30 tsi
2015 genel seçimlerinde Selahattin Demirtaş ve Pervin Buldan HDP'den aday gösterilecek.

2015 genel seçimlerinde 2 dönem kuralı nedeniyle HDP aday listesinde yer alamayacak isimler belli oldu. Buna karşın Demirtaş ve Buldan bu kuralın dışında tutuldu.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş ile Grup Başkanvekili Buldan, parti tüzüğündeki "Bir üye, aynı organa en fazla iki dönem üst üste seçilebilir" kuralının dışında tutularak, yeniden milletvekili adayı gösterilecek.

KURAL BOZULDU

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Grup Başkanvekili Pervin Buldan, parti tüzüğünde yer alan "Bir üye aynı organa en fazla iki dönem üst üste seçilebilir" kuralının dışında tutularak yeniden milletvekili adayı olabilecek. İki dönem milletvekilliği yapan 8 isim ise yeniden aday olamayacak.

AA Muhabirinin edindiği bilgiye göre, HDP MYK'da "2 dönem kuralı" değerlendirildi. 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde, söz konusu kuralın uygulanmasına devam edilmesi kararlaştırıldı. Eş Genel Başkan görevini yürüten Demirtaş ile İmralı heyetinde yer alan Buldan, bu kurala takılmayacak. Böylece Demirtaş ile Buldan, genel seçimlerde milletvekili adayı olabilecek.

KİMLER ADAY OLAMAYACAK?

HDP'nin Van Milletvekili Aysel Tuğluk, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Van Milletvekili Özdal Uçer ve Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici ise aday olamayacak.

BAŞVURULAR 2 MART'TA SONA ERECEK

Genel seçimlere parti olarak girme kararı alan HDP'de, 16 Şubat'ta başlayan aday adaylığı başvuruları, 2 Mart'a kadar devam edecek. HDP'ye aday adaylığı için başvuruda bulunan erkekler 2 bin lira, kadın ve 27 yaş altındaki gençler ise bin lira ödüyor. Engelli aday adaylarından ücret talep edilmiyor.

Başvuruların sona ermesinin ardından Aday Değerlendirme Komisyonu, milletvekili aday adaylarını değerlendirecek. Ayrıca milletvekili adaylarının belirlenmesi sürecinde yerel örgütlerin, kadın ve gençlik meclislerinin de görüşlerine başvurulacak ve bazı illerde eğilim yoklamaları yapılacak.

HDP'den milletvekili aday adayı olacaklarını açıklayanlar arasında Dengir Mir Mehmet Fırat ve Prof. Dr. Sayın Mithat Sancar ve eski Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir bulunuyor.

EMEP, HDP İLE İTTİFAK YAPACAK

Genel seçimler için ittifak arayışı çerçevesinde EMEP, ÖDP ve TKP'nin de aralarında olduğu bazı siyasi partilerle görüşen HDP yöneticileri, bazı sivil toplum örgütlerini de ziyaret ederek genel seçimler için destek istedi. Bu görüşmelerin ardından HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ ve EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan imzasıyla yapılan açıklamada, HDP ve EMEP'in genel seçimlere ittifak yaparak gireceği açıklanmıştı.

Bu haber 502 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,255 µs