En Sıcak Konular

ABD'li general: IŞİD benzersiz bir tehlike

26 Şubat 2015 11:59 tsi
ABD Başkanı Obama'nın IŞİD özel temsilcisi General Allen dün ABD Senatosu'na bilgi verdi. Allen açıklamasında yabancı savaşçıların Türkiye'den geçmesinin, Türkiye'nin buna izin verdiği anlamına gelmediğini söylerken, IŞİD'i ise benzersiz bir tehlike olara

ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD Özel Temsilcisi General John Allen, dün ABD Senatosu'na IŞİD'le mücadeledeki durumla ilgili bilgi verdi. Allen ABD Senatosu'ndaki konuşmasında IŞİD'in Irak ve Suriye'deki mevcut etkinliği ve IŞİD'e katılan yabancı savaşçılarla ilgili konuları dile getirdi.

General Allen, IŞİD artık kitle iletişim araçları ile büyük yönlendirme manevraları yapma kabiliyetini kaybetti. IŞİD büyük bir düşman olarak durmaya devam edecek, ancak onun yenilmezlik havası artık kayboldu." ifadelerini kullandı.


YABANCI SAVAŞÇILARIN SURİYE'YE GEÇİŞİ

Allen IŞİD ve Suriye'deki diğer silahlı gruplara katılmak için Avrupa'dan gelip Türkiye üzerinden Suriye'ye geçen yabancı savaşçılarla ilgili açıklamasında, "Yabancı savaşçıların Türkiye sınırlarından geçmesi, Türklerin onlara izin verdiği anlamına gelmez." ifadelerini kullandı.


IŞİD BENZERSİZ BİR TEHLİKE

ABD'li general şu an dünya üzerinde IŞİD'in eşi olmayan bir tehlike olduğunu söyledi. Allen, "IŞİD zamanımızın eşsiz tehlikesi, aslına bakılırsa benim görüv yaptığım tüm zamanların da eşsiz düşmanı" ifadelerini kullandı.


İRAN'LA İŞBİRLİĞİ

Allen, IŞİD'e karşı Irak topraklarında yürütülen mücadelede İran'ın da etkin olduğunu ancak İran'la işbirliği yapmadıklarını söyledi. Allen bu konuda, "İran da Irak'la ilgileniyor ancak biz İranlılarla işbirliği yapmıyoruz." ifadelerini kullandı.


IŞİD'İ TAMAMEN YOK ETMEYECEĞİZ

ABD'li general, "IŞİD'in kökünü kazıyamayacağız. Örgütün bazı kalıntıları uzun zaman boyunca var olmaya devam edecek.

Allen diğer taraftan IŞİD'a karşı savaşan peşmerge gruplarıyla ilgili olarak, "Bağdat hiçbir zaman Kürtlerin silah taleplerini geri çevirmedi" ifadelerini kullandı. Bu haber 437 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,484 µs