iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

Piyonlar, 'Şah' çekerse...

26 Şubat 2015 11:30 tsi
Piyonlar, 'Şah' çekerse... Şah-Fırat mı yoksa muhalefetin dediği gibi Şah-Mat mı? Cevaplamanıza gerek yok ama üzerinde düşünün. Korkmanıza gerek yok ama kaygılanın... iyibilgi Ankara

Şah-Fırat üzerinden büyütülen muhalif kör dövüşünün "niyetini" anlamak için meseleyi basitleştirmek yeterli. Aşağıdaki soruların olası yanıtlarını    sorguladığınızda konu netleşiyor. Böylece Türkiye'nin kendini koruma refleksinin ne kadar çaplı ve hızlı olduğu da görülüyor...

1. Şah-Fırat Operasyonu ile ilgili dünyada Türkiye'yi eleştiren sadece CHP ve MHP. CHP'li Loğoğlu çıktı, 'Türkiye, Suriye'ye gerekçesiz şekilde saldırmıştır' dedi. Ana muhalefeti temsilen eski bir diplomat söylüyorsa, ilişkiye dikkat çekmek lazım?
2. MHP Genel Başkanı Bahçeli, TSK'nın komutanına ağır ifadeler kullanıyor ama TBMM'de iç güvenlik görüşmelerinde HDP ile işbirliği yapıyor?
3. Şah-Fırat operasyonu için 'Vatan toprakları terk edildi' diyorlar. Ama daha önce de iki kere yer değiştirilmiş. Bu durumda onlar ne?
4. Uluslararası anlaşma ve hukuk Türkiye'ye belli bir coğrafi adresi göstermiyor/bağlamıyor Suriye'de. Türbeyi ve onun güvenliği için bir alanı işaret ediyor. Bunu anlamayacak ne var?
5. Herkes bu Şah-Fırat askeri-teknik boyutunu anladı mı? Çünkü bu operasyonun "kombine" gücü bölgedeki tüm askeri varlığın sadece üstünde, "ayrı" bir güçten bahsediyoruz! Veya şöyle soralım: bölgedeki hat üzerinde, 9,5 saatte bu operasyonu yapmak bir tarafa maliyetini karşılayabilecek bir güç var mı?
6. Saygı Karakolu'na saldırı riski ne kadardı ki buna ihtiyaç duyuldu? Bu çocuk sorusu. Orada görev yapan askerlerin canının bir bedeli asla olamaz da mesele o kadar mı? Türkiye savaşa girse ne olurdu "tam" düşünülüyor mu?
7. HDP'nin yüzde 10 baraj riskini göze alması şaşırtıcı değil mi? Bu riski göze alabilmek için "ekstra oyu" şimdiden garantilemesi gerekiyordu. Çünkü aksi hal yönetilemeyen siyasi bir kulvar açacak önlerine. O halde bu fazladan oyu kim veriyor?

www.iyibilgi.comBu haber 2,166 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,196 µs