En Sıcak Konular

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuştu dolar yine uçtu

26 Şubat 2015 10:42 tsi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dünkü açıklamaları öncesi 2.45 - 2.46 lira aralığında işlem gören dolar, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kötü performansı gösterdi ve 2.4920 liraya kadar yükseldi.

 Dolar yükseliş seyrini bugün de sürdürerek 2.4933 liraya kadar yükseldi ve daha sonra 2.4920 - 2.4933 aralığında hareket etmeye başladı.

Merkez Bankası, Salı günü politika faizini 25 baz puan düşürerek yüzde 7.50'ye çekerken, koridorun alt bandını 25 baz puan düşüşle yüzde 7.25'e, üst bandı ise 50 baz puan düşürerek yüzde 10.75'e çekmişti.

Koridorun üst bandında yapılan indirimi tahminlerin üzerinde bulan analistler Merkez Bankası'nın kararının ekonomik gerçeklerle alınmamış olabileceğini belirttiler. Analistlere göre, faiz indirimi isteyenlerin her söyleminde Merkez Bankası'nın faiz indirimine gitmesi daha da zorlaşıyor ve piyasalar siyasilerin açıklamalarına giderek daha duyarlı hale geliyor.

Erdoğan dün yaptığı konuşmada, Merkez Bankası'nın faiz konusunda yanlış yaptığını belirterek, bankanın "bağımsızlık zırhına sığınarak kendilerine tavır takınmaması" gerektiğini ve bu durumda "bankayı bir yerlerin nüfuz altına alıp almadığı" sorusunu yönelteceklerini söyledi.

Merkez Bankası'nın bağımsızlığına saygı duyduğunu ancak bunun da bir sınırı olduğunu belirten Erdoğan, bu sınırı ise "ülke ve millet menfaatlerine dokunana kadar" sözleriyle tanımladı ve şu uyarıları yaptı:

"Yani bize karşı bir bağımsızlık mücadelesi veriyorsun da başka bir yerlere karşı bağımlılığın mı var, bir de bunu söyle. Merkez Bankası faiz konusunda yanlış yapıyor, mevcut faiz oranları Türkiye'nin ekonomideki gerçeğine uygun değildir."

Bu haber 332 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,954 µs