En Sıcak Konular

Çiçek: Türkiye’nin Kanada’ya ilgisi artıyor

26 Şubat 2015 09:29 tsi
TBMM Başkanı Çiçek, ‘’Hükümetler düzeyinde münasebetler sürüyor. Her geçen gün Kanada’ya karşı Türkiye’nin de ilgisi artıyor. Mart ayında enerji ve tarım bakanlarımız Kanada’yı ziyaret edecek" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, soykırımın bir millete yapılacak en büyük iftira olduğunu söyledi.
 
Resmi ziyaret için Kanada’da bulunan Çiçek, temasları kapsamında Toronto’ya geçti. Çiçek ve beraberindeki parlamento heyeti, akşam saatlerinde Türkiye’nin Toronto Başkonsolosluğu'nda Türk toplumunun önde gelenleri ile bir araya geldi. Konuşmasından önce, vatandaşların tek tek sorunlarını dinleyen Çiçek, ‘’Sizler bizim için önemlisiniz’’ dedi.
 
"Türkiye’nin Kanada’ya ilgisi artıyor"
 
Türkiye ile Kanada arasında her alandaki işbirliğinin geliştirilmesine katkı için resmi bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade eden Çiçek, ‘’Hükümetler düzeyinde münasebetler sürüyor. Her geçen gün Kanada’ya karşı Türkiye’nin de ilgisi artıyor. Mart ayında enerji ve tarım bakanlarımız Kanada’yı ziyaret edecek. Bu iki önemli alanda Kanada ile ilişkilerimizi daha da geliştirmek istiyoruz’’ diye konuştu.
 
"2015 yılı önemli"
 
Çiçek, parlamenter ilişkileri geliştirmek için Meclis adına buraya geldiklerini anlatarak, ‘’Parlamenter ilişkiler dünyada giderek öne çıkmaya başladı. Özellikle 2015 yılı bakımından tüm dünyada Türkiye aleyhine Ermeni diasporasının bir karalama kampanyası var. Soykırım yaptığımız yalanıyla tüm dünyada bir kampanya belli bir süredir yürütülüyor ama bu sene bakımından bu biraz daha yoğunlaşıyor’’ diye konuştu.
 
"Sabıkamız yok, sicilimiz temiz"
 
Karalama kampanyalarını yürütenlerin hedef grubunun parlamentolar olduğuna dikkati çeken Çiçek, şunları söyledi:
 
‘’Parlamentolardan karar çıkarılmaya çalışılıyor. Kanada’da daha evvel bu manada alınmış kararlar var. Biz kendimizi anlatamadığımız için ya da bu konuda karar verenler tek yanlı bilgilendirildiği için maalesef bu karar çıkmış. Bunun daha da ileriye gitmemesi bakımından biz de üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Bizim sabıkamız yok, sicilimiz temizdir. Ama iftira etmek için de delile de gerek yok.’’
 
"İnsanlığa kucak açmış bir milletiz"
 
‘’Birinci Cihan Harbi şartlarında önemli acılar yaşandı’’ diyen Çiçek, şunları kaydetti:
 
‘’Bu acı o zamanki Osmanlı toplumunun her kesiminde yaşandı. Ama soykırım çok farklı bir şey. Soykırım bir millet yapılacak en büyük iftiradır. Biz ise ta geçmişten beri herkese kucağımızı, ocağımız açmış, ekmeğimizi paylaşmış bir milletiz. Bizim kimseye yaptığımız bir haksızlık ve hukuksuzluk söz konusu değildir.’’
 
Çiçek, Türkiye Cumhuriyeti’nin bu konuda üzerine düşeni yaptığını belirterek, şöyle devam etti:
 
‘’Sizler burada bizim bir parçamızsınız. Üstelik Kanada’daki Türk toplumu, yurtdışındaki en nitelikli ve eğitimli Türk toplumudur. Burada son derece eğitimli ve nitelikli vatandaşlarımız var. Bu nüfusun burada yapabileceği çok şey var.
 
Hak ve özgürlüklerin elde edilmesi ve korunması açısından örgütlü toplum olmanın önemi büyük. Burada farklı farklı dernekler var. Ama bu derneklerin belli bir amaç altında buluşması lazım. Gerek sizin, gerekse mensubu olmaktan iftihar ettiğimiz Türk milletinin menfaatlerini korumada bir araya gelmiş olmamız lazım. Farklılıklarımız bir araya gelmemizi engellememelidir. Bir ve beraber olabilmenin yol ve yöntemlerini bulabilmeliyiz.’’
 
"Siyasete girin"
 
Karalama kampanyalarının sonucu olarak, ayrımcılığın, nefretin, nefret söylemlerinin yükseldiği bir dönem yaşandığını anlatan TBMM Başkanı Cemil Çiçek, kendisini dinleyenlere siyasete girmeleri çağrısında bulundu.
 
Çiçek, şunları söyledi:
 
‘’İçinden geçtiğimiz süreçte yaşanan yanlış bir kısım olaylar sebebiyle, tasvip etmediğimiz bir kısım gelişmeler sebebiyle Müslüman olmak bazı yerlerde ayrıma tabi olmak anlamına geliyor. Bu karalama kampanyaları nedeniyle çocuklarımız okullarda ayrımcılıkla, nefret söylemleriyle karşı karşıya kalıyor olabilir. Bunların üstesinden gelmenin yolu, birlikte demokratik haklarınızı kullanmaktan geçiyor. Onun için de bir arada olabilmeniz lazım. Özellikle burada siyasete ilgi az. Türkiye siyasetine ilgi fazla ama bulunduğu yerdeki siyasete ilgi az. Türkiye’ye ilgi duyun, bundan memnuniyet duyarız. Ama Türkiye’ye duyduğunuz ilgi, burada ayrışmanıza sebebiyet vermemeli. Bulunduğunuz yerde güçlü olmanın birinci yolu eğitim, ikincisi teşkilatlanmadır, üçüncüsü de siyasete ilgi duymanızdır. Eyalet ya da federal parlamentoda 1 tane, 2 tane, 3 tane milletvekilimiz olsa, şu konuştuklarımızın bir kısmını konuşmaya gerek kalmayacak.''
 
Çiçek, Ontario Eyalet Parlamentosu'nu ziyaret etti
 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Kanada'da Ontario Eyalet Parlamentosu'nu ziyaret etti.
 
Resmi temaslarına devam eden Çiçek, parlamentoya gelişinde Ontario Eyalet Parlamentosu Başkanı Dave Levac tarafından karşılandı.
 
Daha sonra Levac'ın, onuruna verdiği yemeğe katılan Çiçek, Ontario Eyalet Parlamentosu'nu gezdi ve binanın tarihine ilişkin bilgi aldı.
 
Toronto'daki Pape Camisi'ni de ziyaret eden Çiçek, Din Hizmetleri Ateşesi Mahmut Demir, din görevlileri ve Kanada-Türk İslam Vakfı Başkanı İsmail Aycan ve camiye namaz kılmaya gelen vatandaşlarla da görüştü.

aa


Bu haber 380 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,656 µs