En Sıcak Konular

5'lerin utanç yılı

26 Şubat 2015 09:14 tsi
5'lerin utanç yılı 2014’ün “felaket yılı” olduğunu açıklayan Uluslararası Af Örgütü, BMGK’nın 5 daimi üyesinin, Suriye, Irak, Gazze ve Ukrayna’daki krizlerle baş etmede başarısız olduğunu vurguladı.

Örgüt sekreteri, sivilleri IŞİD gibi silahları gruplardan kurtaramayan dünya liderlerinin tepkisi için “utanç verici ve etkisiz” ifadesini kullandı.

Mazlum insanların hayatını kaybetmesi karşısında ağırlığını koymayan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BM) 5 daimi üyesini, "Dünya 5'ten büyüktür" sözleriyle eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duruşuna Uluslararası Af Örgütü'nden de destek geldi. BMGK'nın Suriye, Irak, Gazze ve Ukrayna gibi ülkelerdeki krizlerle baş etmede başarısız olduğunu vugulayan örgüt, daimi üyelere, "Veto hakkınızı soykırım ve büyük mezalimlerde kullanmayın. Bu uluslararası toplum için büyük değişikliklere neden olabilir ve sivillerin yaşamlarını korumaya yardımcı olabilir" çağrısını yaptı.
 
EN AĞIR YÜKÜ SİVİLLER ÇEKİYOR
 
160 ülkedeki insan haklarının ele alındığı "Dünya'daki İnsan Haklarının Durumu" raporunda Af Örgütü ayrıca, 2014'ün insan hakları ihlalleri açısından 'felaket gibi bir yıl' olduğunu ve silahlı çatışmaların ortasında kalan sivillerin de en ağır yükü çektiğini uyarısı yaptı. Genel Sekreter Salil Shetty, "2014, milyonlarca insan için şiddet dolu, korkunç bir yıl oldu. Devletlerin ve silahlı kuvvetlerin ihlalleri ile krizlere karşı verilen uluslararası tepki utanç verici ve etkisizdi. BM, 2. Dünya Savaşı'nda gördüğümüz korkunçluklara bir daha şahit olmayalım diye 70 yıl önce kuruldu. Bugün ise hâlâ büyük ölçekli şiddet olayları ve bundan kaynaklanan mülteci krizleri yaşanmaktadır" ifadelerini kullandı.
 
NUMARA YAPMAYIN!
 
'Boko Haram, IŞİD, eş-Şebab gibi grupların etkisinin ülkelerin ulusal sınırlarını aştığına' dikkat çeken Araştırma Müdürü Anna Neista, "Hükümetler, sivilleri korumak yetkilerini aşıyormuş gibi davranmaya son vermeli. Liderler, dünyadaki krizlere verdikleri tepkileri değiştirmeli" dedi. Diğer taraftan raporda 2015-16 yılları için tahminlerde de bulunuldu. "Dünya liderleri acil önlemler almadıkça, insan haklarının önümüzdeki yıllardaki durumu iç açıcı değil" denilen raporda, daha fazla insanın zalim askeri grupların boyunduruğunda yaşamak zorunda kaldığı ve mülteci krizlerinin büyüdüğü belirtildi.
 
Yeni Şafak


 

Bu haber 516 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,706 µs