En Sıcak Konular

Şah Fırat Operasyonu'nun 4 gerekçesi

26 Şubat 2015 08:12 tsi
Şah Fırat Operasyonu'nun 4 gerekçesi Başbakan Ahmet Davutoğlu, resmi temaslar için gittiği Macaristan'dan dönüşünde uçakta gazetelerin Ankara Temsilcilerine önemli açıklamalarda bulundu.

"Emri ben verdim" diyen Davutoğlu, operasyonun risk, uluslararası hukuk, mirasa sahip çıkma ve Türkiye'nin çatışma ortamına çekilmesi gibi gerekçelerle yapıldığını söyledi.

Şah Fırat Operasyonu'nun perde arkasını anlatan Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'e sahip çıktı. Sandıktan korkan muhalefetin iç güvenlik paketi bahanesiyle kriz çıkarmaya çalıştığını söyleyen Davutoğlu, yargının Gülen'le ilgili kararını "İllegal işlerin ortaya çıkması" olarak niteledi. AK Parti'deki vekillik için 4 şart açıklayan Davutoğlu şu mesajları verdi:

OPERASYONUN 4 GEREKÇESİ:

1- Tarihi mirasa sahip çıkmak. 2- Askerlerimizin ateş çemberi içinde kalmasını önlemek 3- Uluslararası hukuku korumak. 4- Türkiye'nin provokasyonla Suriye'deki çatışma ortamının içine çekilmesine engel olmak.
 
MEYDAN OKUYANA MÜDAHALE EDİLİR:

Orası artık bizim toprağımız. Buna İngilizcesi ile kimse 'Challange' edemez, yani meydan okuyamaz. Burası Türk toprağıdır. Süleyman Şah'ın mezarı neredeyse bizim toprağımız orasıdır. Birisi meydan okuyorsa gelsin oraya dokunsun bakalım, anında müdahale edilir. Şartlar gelişirse Caber Kalesi'ndeki orijinal yerine yakın bir yere götürmeyi de düşünebiliriz.

PYD YARDIM ETTİ Mİ?:

Müdahale başladığı anda sivil kayıp olmasın diye taraflara bildirildi. Koalisyon güçlerini de haber ettik. Çünkü riskli bir coğrafyada yürüyorsunuz.

ŞAH FIRAT'IN PERDE ARKASI:

2014 Ekim ayından itibaren bu konu spesifik konuşuldu. Genelkurmay, askeri zaruretler üzerine talepte bulundu. Cumhurbaşkanımızla istişare ettik. 1 ay önce Başbakan olarak Genelkurmay'a harekat için yazılı direktif verdim. Birileri provokasyon ya da kaos ortamı yaratarak hükümete zarar verme hesabındaydı. Bu hesabı bozduk.

BAHÇELİ'YE SERT CEVAP:

Bahçeli, onurlu ve vakur şekilde vazifesini mükemmelen yapmış Genelkurmay Başkanı'na dil uzatacağına, HDP ile hangi işbirliği içine girdiğinin hesabını versin. Bu maliyet ve utanç yeter. Bunu meydanlarda gümbür gümbür anlatacağız.

ÖZEL'İN AÇIKLAMASI:

Ben toplantıdaydım. Sonra kendisini aradım. Açıklamasını yolladılar. Vakur, kendini anlatan bir açıklama. Genelkurmay Başkanımıza biz, 'gerekeni söyleyeceğiz' dedim. Gayet memnundu. Emrimizdeki bürokratlara kimsenin laf etmesine izin vermeyiz.

VEKİL KRİTERLERİ:

Vekil adaylarında tercih sebebi 'ehliyet, liyakat.' 1- Teşkilattan güçlü bir damarın Meclis'te temsili. 2- Devlet tecrübesini siyasete taşıyacak bir damarın temsili. 3- Varlıkları ile genel temsili güçlendirecek isimlerin bulunması. 4- Geçmiş döneme göre daha fazla kadın temsili ve gençler. Kimseye verilmiş sözümüz yok.
 
GÜLEN'LE İLGİLİ YARGI KARARI:

(Fethullah Gülen ve Emre Uslu ile ilgili yakalama kararı): Bunlar hukuki süreçler, ne gerekiyorsa yapılacak. Tablo açık şekilde ortada. Yaptıkları illegal hususlar ortaya çıkıyor birer birer.

ŞÜKÜR NAMAZI KILDI
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, cumartesiyi pazara bağlayan gece gerçekleşen Şah Fırat Operasyonu'nun başarıyla sonuçlanmasının ardından şükür namazı kıldı. Davutoğlu, saat 06.03'te ilk kol askeri birliğin sınırdan Türkiye'ye girmesiyle birlikte Genelkurmay Harekât Merkezi'nden çıkarak yan odaya geçti ve orada 2 rekat şükür namazı kıldı.
 

Okan Müderrisoğlu - Sabah
 Bu haber 505 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,934 µs