En Sıcak Konular

Beyin için en ideal besin ceviz

16 Şubat 2015 11:12 tsi
Beyin için en ideal besin ceviz “İşaret Doktrini” Allah’ın yaratığı her şeyi bir işaretle (imzayla) işaretlediğine dayanır. İşaret, o maddenin neden yaratıldığının bir göstergesidir. İşaret Doktrini’ne göre ceviz; şekil olarak tıpkı insan beynini andırdığından cevizin yaratılma nedeni b

Modern bilim de yüzyıllardır süre, gelen bir bilgiyi destekliyor. Çünkü ceviz, tıpkı balık gibi, gerçekten beyin için ideal bir besindir.

Ruh halinizi düzeltir

Beslenme tarzımızdaki yağlar hücre zarlarına giderler. Omega-3'ler yumuşak ve sıvıdır, dopamin ve serotonin gibi kişiye kendisini iyi hissettiren nörotransmitterlerin hücreden içeri ve dışarı hareketlerini kolaylaştırarak hücrelere birbirleriyle iletişim kurmalarına yetecek düzeyde "esneklik" sağlar, ayrıca iyi bir hafıza ve zihnin desteklenmesine de yardımcı olurlar. Omega-3'ler gerçekten "beyin için ideal besinlerdir" ve ceviz de omega-3 bakımından zengindir.
     
DAMARLARDA PLAK OLUŞUMUNUN AZALMASINI SAĞLAR

Ceviz diğer yemişler arasında en yüksek oranda omega-3 yağı içeren besindir. Omega-3'ler, trigliseridlerin düşmesine yardımcı olmak ve damarlarda plak oluşumunu azaltmak gibi sağladığı önemli faydaların yanında, aynı zamanda çeşitli seviyedeki beyin fonksiyonları da destekler. Bu seviyelerden biri ruh hali ve duygularla alakalıdır. Harvard Tıp Fakültesi Profesörü Andrew Stoller, "The Omega-3 Connection" adlı kitabında daha çok omega-3 tüketmenin ruh haline iyi gelebileceğini çok iyi açıklıyor. Pek çok bilimsel ve klinik kanıtlar göz önüne alındığında, cevizin  ruh haline iyi geldiği tartışılmaz bir gerçek..
   
DEPRESYONDA OLANLARA OMEGA-3 DESTEĞİ

Yüksek miktarda balık tüketimiyle (omega-3 yağ asitleri) depresyon oranındaki düşüşün birbiriyle ilişkilendirildiği çok sayıda araştırmada; depresyonda olan hastaların omega-3 seviyesinin düşük olduğuna ve diğer birtakım davranış bozuklukları yaşadığına dair çeşitli biyokimyasal kanıtlar saptanmıştır.

KiLO VERMEK iÇiN iDEAL BiR BESiN

Ceviz kilo yönetiminde de harika bir besindir. Yemeklerden önce yenilen birkaç ceviz (dört ile altı-yedi ceviz kadar) açlık hissini azaltıp kişilerin daha az yemek yemesini sağlar.

Son derece dengesiz beslenirken ve gün içinde çok yüksek kalorili bir beslenme tarzı benimsemişken  tüm bunların üzerine yiyeceğiniz cevizin sizi zayıflatacağından bahsetmiyorum elbette. Dengeli bir diyet programının yanında alınan tutarlı miktarlardaki ceviz kilo vermenizde ve iştah kontrolünde size yardımcı olacaktır.

Çocuklar için harika bir abur cubur

Çeşitli incelemeler omega-3 verilen okul çağındaki çocukların dikkatinin önemli derecede arttığını, davranış bozukluklarının azaldığını, göstermiştir. Çocuklara balık yedirmek, hatta bunu onların beslenme çantalarına koyarak okula götürmelerini sağlamak zor olduğundan, ceviz çocuklar için gerçekten harika bir seçenektir.

Biliyor muydunuz?

Ceviz ve ceviz yağında var olan omega-3 yağı balıktakinden farklıdır. Böylesine güçlü kalp koruyucu faydaları olan omega-3 yağları üzerine yapılan araştırmaların çoğu balıkta bulunan iki omega-3 yağını içerir: EPA ve DHA. Ceviz ve keten tohumunda bulunan omega-3 ise  ALA yani Alfa linolenik asit olarak bilinir. Vücut teorik olarak diğer ikisini (EPA VE DHA) cevizdeki ALA 'dan üretebilir, fakat böylesi büyük bir görevi her  zaman başaramaz. Cevizdeki ALA yine de harika bir omega-3'tür ve sağlık açısından kendisine özgü faydaları vardır, ancak ben size  balık ya da balık yağı takviyesiyle ve günlük bir avuç içi kadar ceviz tüketimiyle diyetinize omega-3  eklemenizi öneririm.

Hücre yenilenme ve beyin işlevselliğine bire bir

Cevizler, tıpkı diğer birçok yemiş gibi besleyicidir, özelliklede mineraller açısından... Protein, lif, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum içeren ceviz ayrıca büyüme, yenilenme, yaraların iyileşmesi, beyin fonksiyonlarının en üst düzeyde seyretmesi, normal şeker, insülin ve kolesterol metabolizmaları için önemli bir mineral olan manganez ve çinko'dan oldukça zengindir.

Ceviz alırken nelere dikkat edelim?

Cevizi kabuklu halde satın almanız ve kullanmadan hemen önce kırıp açmanız en sağlıklı ve güvenilir tüketim şekli olsada bu çok zor bir şey olduğu için kabuğu soyulmuş ceviz de satın alabilirsiniz. Açıkta aldığınız Cevizin renginin sarıdan ziyade beyaz olmasına dikkat edin çünkü sararma ya da renginde koyulaşma  küflenme belirtisidir. Bu küf bazen yerken hissedilmeyebilir ya da gözle görülmeyebilir. Ancak "aflatoksin" olarak adlandırılan bu küf karaciğerimizde birikerek ileride karaciğer kanserine  sebep olabilir.

Cevizi satın alırken etiketli, güvenilir markalardan ve mevsiminde tercih etmek en önemli noktadır. Renginin beyaza yakın açık sarı renkte olması ise tazeliğinin en önemli göstergesi... Satın aldıktan sonra en fazla 1 ay içinde tüketmeye ve nemli ortamlarda saklamamaya özen gösterilmelidir.

BAĞIŞIKLIK SiSTEMi iÇiN ÇiNKO, ÇiNKO iÇiN CEViZ GEREKiR

Çinko vücuttaki pek çok işlemin yapılabilmesi için gereklidir. Büyüme, gelişme, bağışıklık sisteminin işler durumda kalabilmesi için vücudun çinkoya ihtiyacı vardır. Çinko bizi, bağ dokusu iltihabı, grip, soğuk algınlığı ve daha bir çok enfeksiyona karşı korur.
Çinko birçok hormonun üretiminde de gereklidir ve pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Antikor oluşumunda rol oynadığı gibi vücudu mikroplara karşı harekete geçirir.
 
Çinkonun en önemli faydaları
 
*Bağışıklık sistemini destekler.
*İnsülin gibi bazı hormonları aktif duruma getirir.
*Hücrelerimize zarar veren serbest radikallere karşı bizi korur.
*Yara iyileşmelerinde çok etkilidir.
*Damarlarımızı kolesterolden temizler.
*Prostat sorunlarına karşı koruyucudur.
*Ruhsal durumunuzu iyileştirir.
*Tırnaklardaki beyaz lekeleri yokeder.
 
Çinko yönünden zengin besinler
 
Vücut çinkoyu depolamadığı ve üretemediğinden sürekli olarak gıdalarla alınması gereklidir. En zengin kaynaklarının bir ikisi Ceviz ve Bademdir. Çinkodan zengin diğer gıdaları sıralarsak;
 
*Badem, ceviz, fındık
*Buğday özü
*Deniz mahsulleri
*Fasulye
*Kümes hayvanları
*Peynir, yumurta, sığır eti. 

Bu haber 1,281 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,814 µs