En Sıcak Konular

Mükemmel tehdide hazır mısınız?

16 Şubat 2015 10:34 tsi
Mükemmel tehdide hazır mısınız? Verilecek mesaj için kendi ülkelerinde krizi bile göze aldılarsa...

İsrail'de yayın yapan televizyon haber kanalı Channel 2'nin iddiasına göre Obama yönetimi İran ile yürüttüğü nükleer pazarlık sürecine dair Tel Aviv'e güncel bilgi akışını durdurmuş. Beyaz Saray tarafından kısa süre içerisinde yalanlanan bu iddianın sebebi ise İsrail Başbakanı Netanyahu'nun Beyaz Saray'ın bilgisi ve onayı dışında ABD Kongresi'nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde konuşma yapacak olması.

Meclis Başkanı John Boehner, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu Kongre'de konuşmak üzere davet etmiş ancak Beyaz Saray Boehner'e anında cevap vererek, bu davetin teamülleri hiçe saymak olduğunu söylemişti. İsrail'deki genel seçimlere az bir süre kala, söz konusu konuşmanın İsrail iç politikasında karışmak ve taraf tutmak anlamaına geleceğini söyleyen Beyaz Saray, Netanyahu'nun konuşmasına açıkça karşı çıkmıştı.

İsrail ve ABD yönetimleri arasındaki bu konuşma krizi ABD siyasetine dair önemli ipuçları veriyor.

1-
Başkan'ın açıkça karşı çıkmasına rağmen Temsilciler Meclisi'nin böyle bir karar alabilmesi ve uygulayabilmesi, Türkiye adına önemli dersler içeriyor. Yaklaşan genel seçimler öncesi çıkması kaçınılmaz başkanlık sistemi tartışmalarına konu olabilecek bir durum ile karşı karşıyayız.

2- Beyaz Saray açıkça İsrail seçimlerinde taraf tutmadığını gösterme peşindeyken, yüksek mevkiideki başka aktörler tam tersi bir tavırla, Netanyahu'ya destek vermek pahasına, ülkelerinin siyasi krize girmesini göze alabiliyor. Peki neden? Buna dair ilk cevap krizin baş aktörü Boehner'den geldi.

"Fox News Sunday" programında önemli açıklamalar yapan Boehner, Beyaz Saray'a haber verilmemesinin nedeni olarak Netanyahu'nun konuşma yapmasına "hiçbir müdahale olmadığından emin olmak istediğini" söyledi. Neden Netanyahu davetine müdahale olmasını istemediğini ise şöyle açıklıyor:

"Dünyanın karşı karşıya olduğu çok ciddi bir tehdit var. O tehdidin ne kadar ciddi olduğuna dair mesajı iletebilecek mükemmel kişinin Başbakan Netanyahu olduğuna inanıyorum."

Netanyahu'nun ifşa edeceği o tehditi bakalım ne çıkacak.

www.iyibilgi.com özel

Bu haber 3,159 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  2,978 µs