iyibilgi Ankara" /> iyibilgi Ankara"/>

En Sıcak Konular

Üzerine para da verirler mi?

16 Şubat 2015 09:58 tsi
Üzerine para da verirler mi? Petrol fiyatları düşüyor ama bir de üretici ülkeler ayrıca indirim yapmaya başladı!? Hatta İran ve S.Arabistan bile ortak hareket ediyor. Tamam, Türkiye’ye uyar ama ne oluyor?.. iyibilgi Ankara

Düşen petrol fiyatlarına (6 ayda 112 $’dan 45 $’a kadar düşmesine) ilişkin gelişmeler zaten tüm dünyanın gözleri önünde oluyor. Bunun ekonomi ve politik etkileri de aynı şekilde inceleniyor.

Ancak petrol ihracatçısı ülkelerden birinci sırada bulunan Suudi Arabistan sattığı petrolü varil başına 2,30$ indirdi! Bu hayli önemli bir adım. Yetmezmiş gibi şimdi İran da aynı uygulamayı yapacağını söylüyor. İran Milli Petrol Şirketi Uluslararası İlişkiler Direktörü Seyyid Muhsin Kemseri, ihraç ettiği ham petrolün fiyatını düşürmeyi planladığını söyledi.

İran-Suud rekabeti değil!

Petrol savaşlarında Tahran ve Riyad arasındaki geleneksel gerilimin payı olduğu söylenebilir ama gerçek tam bu değil. Çünkü asıl iş Asya pazarlarına yönelik hâkimiyet kavgasında yatıyor. Zaten indirimler de bu ülkelere yönelik.

Asıl ilginç nokta burada rekabetçi ülkeler olarak ABD ve Rusya’nın da bulunması. Yani bu iki ülkenin fiyat indirimleri süper güçlere de meydan okuyor. Öyle ki İran şu açıklamayı bile yapmış durumda; “Suudi Arabistan pazarın şartlarına göre hareket ediyor. Bu ülkenin yerinde İran olsaydı aynı indirimi uygulardı” . Kısaca Asya pazarları bu ülkeler için hayati ve rekabet de hayati!

S.Arabistan fiyat indirimine gitti, ardından Irak ve Kuveyt varil başına 4$’ı aşan indirimler yaptı ve şimdi İran’dan bu indirim gelecek. Küresel petrol fiyatları savaşlarında ABD ve Rusya’yı zorlayan bu indirimlerin Asya’ya yaraması da ayrı bir stratejik tartışma konusu.

www.iyibilgi.comBu haber 1,660 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,006 µs