En Sıcak Konular

Ban Ki-mun: İhlaller sonlandırılmalı

16 Şubat 2015 08:14 tsi
BM Genel Sekreteri Ban, Ukrayna'nın doğusunda ateşkesin başlamasından memnuniyet duyduğunu belirtirken, yaşanan bazı ihlallerin de sonlandırılmasını istedi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçılarla hükümet güçleri arasındaki ateşkesin yürürlüğe girmesinden memnuniyet duyduğunu bildirdi.
 
BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, birçok bölgede hayata geçirilen ateşkesin, çatışmalar nedeniyle sıkışan sivil halka ihtiyaçlarını karşılama imkanı, soruna siyasi çözüm bulma çalışmalarına da ivme kazandıracağı kaydedildi.
 
Açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban'ın, Debaltseve kenti ve bazı bölgelerde çatışmaların sürmesinden derin endişe duyduğu ve taraflardan ateşkese istisnasız uymalarını istediği belirtildi.
 
Belarus'un başkenti Minsk'te Rusya, Almanya, Ukrayna ve Fransa liderlerinin katılımıyla bu hafta düzenlenen dörtlü zirvede, 15 Şubat itibarıyla doğuda ateşkes ilan edilmesi, ardından da ağır silahların cephe hattından geri çekilmesi, rehinelerin serbest bırakılması ve diğer konularda mutabakat sağlanmıştı.
 
Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun Sözcüsü Svyatoslav Tseholko, sosyal paylaşım ağı üzerinden yaptığı açıklamada, ateşkes başladıktan sonraki 5 saatte ayrılıkçıların 10 kez ateşkes ihlali yaptığını ancak tarafların genel olarak ateşkes sürecine riayet ettiğini vurgulamıştı.

aa


Bu haber 393 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,711 µs