En Sıcak Konular

IŞİD 21 Kıpti’yi öldürdü

16 Şubat 2015 08:09 tsi
IŞİD 21 Kıpti’yi öldürdü Terör örgütü IŞİD'in, Libya'da alıkoyduğu 21 Mısırlı Kıpti’yi öldürdüğü belirtildi.

Terör örgütü IŞİD'in Libya'da kaçırdığı 21 Mısırlı Kıpti'yi öldürdüğünü gösteren video kaydı yayınlandı.
 
IŞİD'e yakın bir internet sitesinde yayınlanan birkaç dakikalık video görüntüsünde, siyah elbiseli militanların önlerinde turuncu renkli elbise giyen bir grupla sahile geldiği görülüyor.
 
Tek sıra halinde dizilen grubun ortasında diğerlerinden farklı giyinen bir kişi çıkıp İngilizce, konuşma yapıyor. Videoda Mısırlıların öldürüldüğü yer olarak Libya'nın başkenti Trablus kenti sahili gösteriliyor.
 
Öte yandan Mısır Ortodoks Kilisesi Sözcüsü Poules Halim, Mısır Eş-Şarku'l Avsat haber ajansına yaptığı açıklamada, video görüntüsünde boğazı kesilen kişilerin Libya'da kaçırılan 21 Mısırlı Kıpti olduğunu doğruladı.
 
Ortodoks Kilisesi'nin öldürülenlerin ailelerine başsağlığı dileklerini ilettiğini söyleyen Halim, konuyla ilgili olarak dışişleri bakanlığı başta olmak üzere resmi makamlarla irtibat halinde olduklarını belirtti.
 
IŞİD'in yayın organlarından internette yayın yapan "Dabiq" isimli derginin 7. sayısında, IŞİD’in Libya’daki militanlarının bu ay içinde 21 Mısırlı Kıpti’yi kaçırdığı ileri sürülmüş ve kaçırılan Kıptilere ait olduğu öne sürülen bazı fotoğraflar yayınlanmıştı.
 
7 gün yas ilan edildi
 

Öte yandan Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'nin, terör örgütü IŞİD'in Libya'da alıkoyduğu 21 Mısırlı Hristiyanı öldürmesi nedeniyle ülkede 7 gün yas ilan ettiği bildirildi.
 
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, sabahın ilk saatlerinde televizyonda yaptığı konuşmada, öldürülen 21 Kıpti'nin ailesine ve Mısır halkına başsağlığı diledi.
 
"Mısır, uygun zamanda ve şekilde bunun cevabını verme ve en basit insanlıktan nasibi olmayan bu katillerden kısas hakkını saklı tutuyor" ifadesini kullanan Sisi, Mısır'ın terörü bitirmede daha önce başarılı olduğunu ve bunu tekrar yapmaya gücünün bulunduğunu vurguladı.
 
Mısır'ın sadece kendisini değil tüm insanlığı savunduğunu, bu meyanda Ulusal Savunma Konseyi'ni derhal toplantıya çağırdığını belirten Sisi, burada, gerekli tüm adımların atılması için kararların alındığını kaydetti.
 
"Bu çirkin suçun failleri Allah'ın lanetini hak etmektedir"
 
El-Ezher Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada, "Terör örgütü IŞİD'in işlediği bu çirkin suçun failleri Allah'ın lanetini hak etmektedir ve bu kişilerin sonu cehennem olacaktır" ifadesine yer verildi.
 
Mısırlı Kıptilerin ölüm haberinin büyük üzüntüyle karşılandığı aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Bu barbarca saldırının hiçbir dinle ve insan örfüyle uzaktan yakından alakası olamaz. Bu, kalpleri taşlaşmış, hastalıklı ruhların gerçekleştirdiği bir eylemdir."
 
Açıklamada, uluslararası toplum radikal ve terörist güçlere karşı mücadele etmeye, Mısırlılar ise teyakkuzda olmaya çağrıldı.
 
Olayı kınayan Mısır Müftüsü Şevki Allam da yaptığı açıklamada "Şeriat, kan dökmenin haram olduğunu vurguluyor ve bundan şiddetle sakındırıyor. Hatta Allah-u Teala ister Müslüman ister gayrimüslim olsun bir insan öldürenin tüm insanları öldürmüş sayılacağını söylüyor" ifadesini kullandı.
 
ABD kınadı
 

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “ABD, Libya’da IŞİD yanlısı teröristler tarafından 21 Mısır vatandaşının alçakça ve korkakça öldürülmesini kınıyor” ifadesi kullanıldı.
 
Saldırıda ölenlerin ailelerine başsağlığı dilenen açıklamada, kurbanlarının yasını tutan Mısır halkına ve hükümetine yönelik desteğe de değinildi. Açıklamada, şunlar bildirildi:
 
“IŞİD’in gaddarlığı sınır tanımıyor. Din, mezhep veya etnik köken ile sınırlandırılmamış. Bu masum insanları kasten öldürme, uluslararası toplumun IŞİD’e karşı birleşmesini daha da ateşleyen, Sina’da düzinelerce Mısırlı askerin öldürülmesi dahil bölge halkına yönelik IŞİD yanlısı teröristlerin işlediği birçok ahlaksız eylemlerin sadece en sonuncusudur.”
 
Filistin'de 3 gün yas ilan edildi
 
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın, terör örgütü IŞİD'in Libya'da alıkoyduğu 21 Mısırlı Hristiyan'ı öldürmesi nedeniyle ülkede 3 gün yas ilan ettiği bildirildi.
 
Devlet Başkanı Abbas, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'ye, Mısırlıların ölümünden dolayı taziye mesajı gönderdi.
 
Ürdün
 

Öte yandan Ürdün Hükümet Sözcüsü Muhammed el-Mumani tarafından yapılan yazılı açıklamada, hükümetin, IŞİD'in 21 Mısırlı Hristiyanı öldürmesini kınadığı bildirildi.
 
Ürdün'ün, kardeş Mısır'ın yanında yer aldığını kaydeden Mumani, "Bu suç, terörün kör olduğunu, semavi din mensupları arasında kin ve nefret tohumları ektiğini ortaya seriyor" ifadesini kullandı.

aa


Bu haber 696 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,163 µs