En Sıcak Konular

Açlık grevindeki Sultan'ın serbest bırakılması talebine ret

22 Ekim 2014 19:58 tsi
Mısır'daki ABD Başkonsolosluğu'nun, İhvan yöneticilerinden Salah Sultan'ın oğlu ABD vatandaşı Muhammed Sultan'ın serbest bırakılması yönündeki talebi dördüncü kez mahkeme tarafından reddedildi.

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ile 51 İhvan mensubunun yargılandığı "Rabia Operasyonları Birimi" davasının duruşması 5 Kasım'a ertelendi.
 
İhvan üyesi ve yetkilisi 52 kişinin, "ülkede kaos çıkarma, polis karakolları, kamu malları, devlet kurumları ve özel kuruluşlar ile kiliseye saldırı planı hazırlama" iddialarıyla yargılandıkları davanın görülmesine Kahire Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.
 
Mahkeme, Mısır'daki Amerikan Konsolosluğunun, tutukluluk halini protesto için 270 gündür açlık grevi yapan ve sağlık durumunun kötüleşmesi nedeniyle ambulansta bekletilerek duruşma salonuna çıkarılamayan İhvan yöneticilerinden Salah Sultan'ın oğlu ABD vatandaşı Muhammed Sultan'ın serbest bırakılması yönündeki talebi bu ay içinde dördüncü kez reddetti.
 
Duruşmada ABD Konsolosluğunun "sağlık durumu nedeniyle Muhammed'in serbest bırakılması" yönündeki talebini, Mısır Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Yurt Dışı Konsolosluk İşleri Sorumlusu Ali el-Aşri'nin Başsavcı Hişam Berekat'a ilettiğini ifade eden dava hakimi, ABD'nin, konuyla siyasi açıdan değil, insani boyutları gözönüne alarak ilgilendiği bilgisinin kendilerine ulaştırıldığını belirtti.
 
Mahkeme, ABD'nin Kahire Büyükelçiliğinden bir delegenin de katıldığı duruşmayı 5 Kasım'a erteledi.
 
Sultan'ın ailesi, Muhammed'in serbest bırakılması için ABD'nin harekete geçmesini istemişti.
 
"Rabia Operasyonları Birimi" davasında yargılanan 52 kişi, "14 Ağustos'ta Rabiatul Adeviyye gösterilerinin dağıtılması sırasında ülkede kaos çıkarma, polis karakolları, kamu malları, devlet kurumları ve özel kuruluşlar ile kiliseye saldırı planı hazırlama" gibi iddialarla suçlanıyor.
 
Davada Sultan ve Bedii'nin yanı sıra yardımcılarından Reşad el-Beyumi, Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) Genel Başkanı Muhammed Saad Ketatni, HAP Genel Başkan Yardımcısı İsam el-Aryan, HAP Genel Sekreteri Muhammed el-Biltaci, eski İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif ile eski Gençlik Bakanı Usame Yasin gibi isimler yargılanıyor.

aa

 

Bu haber 335 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  4,268 µs