En Sıcak Konular

HDP'den Yeni Şafak yazarlarına yalanlama!

22 Ekim 2014 14:37 tsi
HDP'den yapılan açıklamada Hilal Kaplan ve Markar Esayan’ın Selahattin Demirtaş hakkındaki iddiaları yalanlandı.

HDP Genel Merkezi; Yeni Şafak gazetesi yazarları Hilal Kaplan ve Markar Esayan’ın bugün ki köşe yazılarında HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, Başbakan Davutoğlu ile 1 Ekim günü yaptığı görüşmeye dair birtakım iddialarını yalanladı.

DEMİRTAŞ HER YER KOBANİ OLACAK DEMEDİ

Demirtaş’a atfedilen söz ve ifadelerin, yaşandığı ileri sürülen diyalogların gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken HDP'nin yazılı açıklamasında, “Her şeyden önce, Sn Demirtaş’ın ‘Bundan böyle her yer Kobani olacak’ şeklinde herhangi bir çağrısı ya da ifadesi olmamıştır. İkincisi; Demirtaş, görüşmede PYD’nin acil taleplerini iletmiş, koridor açılmasını önermiş ve Ankara’nın PYD ile bir an önce temas kurmasını, yakınlaşmasını istemiştir. Koridor açılmasına yönelik hükümet kanadının tüm seçenekleri masaya sunduğu ve HDP’nin bunları kabul etmediği, karşı çıktığı yönündeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.

Tam tersine, koridor açılması için çaba sarf eden, çağrı yapan HDP tarafı olmuştur. Önceki gün açılan koridorun aslında 1 Ekim’de yapılan görüşmede Sayın Demirtaş’ın dile getirdiği en önemli başlık olduğunu hatırlatmak isteriz.” ifadeleri yer aldı.

DEMİRTAŞ TEZKERE HAKKINDA ÖYLE BİR ŞEY DEMEDİ

Açıklamada üçüncü olarak; sınır ötesi operasyon tezkeresiyle ilgili olarak, Davutoğlu’nun tezkerede Kobani’yi ilgilendiren hususlar olduğunu söylediği, bunun üzerine Demirtaş’ın da “Bunları fark etmedik” dediği ileri sürüldüğü belirtilerek, “Böyle bir şey söz konusu değildir. Demirtaş, savaş tezkeresine karşı çıktıklarını ve hayır oyu vereceklerini hem Sn. Davutoğlu ile görüşmesinde hem de görüşme sonrası yaptığı açıklamada net bir biçimde ifade etmiştir, Meclis’teki oylamada da zaten hayır oyu kullanılmıştır” denildi.

Açıklamada, tüm bu gerçeklerden hareketle; HDP’nin başından bu yana diyalogdan ve çözümden yana tavır ortaya koyduğu, hükümetle diyalog halinde sorunların çözümü için çaba sarf ettiği ve etmekte olduğuna dikkat çekilerek, diğer yöndeki yorum ve değerlendirmelerin HDP’nin politik tutumunu yansıtmadığı vurgulandı.

Bu haber 283 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,739 µs