En Sıcak Konular

Lufthansa pilotları grevde

20 Ekim 2014 15:30 tsi
Alman havayolu şirketi Lufthansa'da pilotların yapacağı 35 saatlik grevden en az 200 bin yolcunun etkileneceği tahmin ediliyor.

Alman havayolu şirketi Lufthansa'da pilotların 35 saatlik grevi başladı.

Alman Pilot Sendikası Cockpit tarafından yapılan açıklamaya göre, Almanya'da bugün yerel saat ile 13.00'da başlayan ve yarın 23.59'a kadar sürecek grev nedeniyle kısa ve orta mesafeli uçuşlar yapılamayacak.

Açıklamada, yarın sabah ayrıca 06.00'dan 23.59'a kadar Airbus A380, A340 ve A330 tipi uçaklar ile Boing 747 tipi uçaklarla gerçekleştirilen uzun mesafe uçuşların yapılmayacağı kaydedildi.

Lufthansa'nın nisan ayından beri yapılan yedi grevden sonra sendikanın uzlaşma önerilerini kabul etmediği ifade edilen açıklamada, grevden dolayı yolculara verilen rahatsızlıktan dolayı üzüntü ifade edildi ve Lufthansa'dan önerilere karşı çıkma tutumundan vazgeçmesi istendi.

Lufhansa ise grev süresi içinde toplam 2 bin 150 seferden yaklaşık bin 400'ünün yapılamayacağını açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, yaklaşık 700 seferin gönüllü pilotlar ve diğer havayolu şirketlerinin yardımıyla yapılacağı duyuruldu.

Almanya'da grev süresince uçuşların yaklaşık üçte ikisinin iptal edileceği ancak bu sayıların yine de değişebileceği kaydedildi. Grevden 200 bin yolcunun etkileneceği ifade edildi.

Frankfurt ve Berlin havalimanlarında grev nedeniyle kuyruklar oluştu. Lufthansa yetkilileri tarafından bilgilendirilen yolculara içecek ikramı yapılıyor. Lufthansa, Alman Pilot Sendikası Cockpit ile erken emeklilik konusunda anlaşma sağlayamamıştı.

Bu arada, Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ülke genelinde trenlerin saat 04.00 itibariyle tekrar normal seferlerine başladığını açıkladı.

Almanya'da yük treni makinistleri cuma günü saat 15.00'da, yolcu treni makinistleri ise cumartesi saat 02.00'da iş bırakmış, Alman Demiryolları'nda uzun mesafe tren seferlerinin yüzde 70'i yapılamamıştı. Alman Makinistler Sendikası (GDL) bir hafta boyunca yeni bir grev yapılmayacağını duyurdu.

AABu haber 280 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,423 µs