iyibilgi Ankara " /> iyibilgi Ankara "/>

En Sıcak Konular

Ortadoğu kontrolden çıktı mı?

20 Ekim 2014 12:32 tsi
Ortadoğu kontrolden çıktı mı? Hiç öyle şey olur mu?.. Yoksa olur mu? iyibilgi Ankara

iyibilgi ankara

Ortadoğu'ya yönelik ilgi neredeyse tamamen Suriye ve Irak coğrafyasına, IŞİD özeline kilitlenmiş olsa da, coğrafyanın genelinde bir dalgalanma, Kuzey Afrika'dan Arap Yarımadası'na, İran, Afganistan, Pakistan, Körfez, İsrail-Filistin'e dek hissediliyor.

Dahası, ABD ve Avrupa'nın bölgeye ilişkin "müdahaleleri" isteksiz ve plansız hatta zayıf duruyor. Tabii bölgenin güçleri de kendi aralarında saf tuttuklarından, örneğin; S.Arabistan-BAE-Mısır-Bahreyn veya İran-Suriye-Irak vb., işler iyice karışıyor.

O halde ortada bir üst akıl, bölgede her zaman dillendirilen çoğunlukla da gerçek çıkan, "ABD veya İsrail planıdır bu" gibisinden kabaca söylenen, liberal ve Batı yanlısı uzman ve gazeteciler tarafından "komplo teorisi" diye yaftalanan bir akıl olup olmadığı tartışılıyor.

"Organik siyaset" diye bir şey yok!

Bölgesel krizlerin hepsinin "nedenleri" ve "tarihsel boyutları" için açık adres ve yer gösterilebilirken, örneğin ABD'nin askeri müdahaleleri gibi, bu hale ilişkin ortada hiç plan olmadığını söylemek mümkün mü? Yani Ortadoğu kendi dinamikleriyle yuvarlanıyor olabilir mi?

Bu bilgi ancak örnek sorularla açılabilir; Irak ve Suriye'de Kürtlerin kendilerini yönetme becerileri uluslararası sistemin desteğini alıyor mu? Yanıt, "evet" ise akıl yerinde demektir!

Veya; Arap Baharı nasıl, neden ve kim tarafından durduruldu? Bunun bir yanıtı var ise yine ortada akıl/akıllar var demektir! Keza, İran-S.Arabistan rekabeti bölgede yaygın olarak hissediliyor mu, tarafların müttefikleri var mı? Yanıt "evet" ise yine akıl/akıllar var demektir.

Ya da son petrol vakası; fiyatların düşmesi küresel dengeler kadar, bölgesel değerleri etkiler mi? Cevap, "etkiler" ise evet bir akıl vardır ve akıl var ise bölgede herkesin sırtını kollayarak yürümeye devam etmesi gerekir.

Kısaca, "her şey" kontrol altında!

www.iyibilgi.comBu haber 2,401 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,970 µs