En Sıcak Konular

Kürtlere 'İsrail modeli'

20 Ekim 2014 09:59 tsi
Kürtlere 'İsrail modeli' "Kobani ve Afrin hayatta kalamayacak" ama...

Oklahoma Üniversitesi Ortadoğu Çalışmaları Merkezi Direktörü Doç. Dr. Joshua Landis'in Taraf gazetesinden Tuğba Tekerek'e verdiği röportajdan ilgili kısım:

Kürtler Esad’la işbirliğiyle suçlanıyor, doğru mu bu?

Kürtler Esad’dan nefret ediyorlar. Çünkü Esad onları her şekilde kullandı. Öcalan’ı Türkiye’nin Fırat’tan su çalmasını engellemek için kullandı. Türkiye tehdit edince de Öcalan’ı Suriye’den çıkardı. Fakat Esad, şu an çok uzakta, Kürtleri öldürmüyor, o nedenle de Kürtlerin düşmanı değil. Esad, isyan başladıktan sonra Suriye’nin kuzeydoğusunu elinde tutamazdı, ülkede otoritesini tamamen kaybetmemek için oradaki askerlerini hemen çekti. Ayrıca Esad’a göre Kürtler, Sünni Araplardan çok daha iyi. Çünkü azınlık durumundalar. O nedenle evet aralarında bir ittifak var ama doğal bir ittifak bu.

Suriye’deki Arap halkının Kürtlere yaklaşımı nasıl?

Çoğu Suriyeli, Kürtleri, ‘sonradan gelen yabancılar’ olarak görüyo. Onlara göre, “Araplar, o toprağın yerlisi, doğal hakimi.” Türkiye’den gelen Kürtlere, o dönemde Fransızların (manda yönetiminin) kimlik vermiş olmasını, Sünni Arap Suriye’yi yıkmak için hazırlanan komplonun parçası olarak görüyorlar. “Komplo işe yaradı. Amerika ve diğer yabancı ülkeler şimdi Kürtleri destekliyor” diye düşünüyorlar.Evet 1920’lerde Şeyh Sait isyanından sonra gelen Kürtler var, Atatürk onları bastırdığında gelenler var ama çoğu Kürt zaten uzun zamandır oradaydı. Orada Arap aşiretleriyle, Hıristiyanlarla, Yahudilerle birlikte yaşıyordu. Türkiye’den gelenler de sonuçta 80 yıldır orada.

Suriye Kürtlerinin durumu şimdi ne olacak?

Arapların şu andaki zayıflığı, Kürtler için ciddi bir fırsat doğurdu. Irak’takine benzer şekilde Suriye’nin kuzeydoğusunda Kamışlı-Haseki bölgesinde, yarı bağımsız bir Kürdistan olabilir.

Peki ya Kobanê ve Afrin?

Kobanê ve Afrin hayatta kalamayacak. Çünkü Araplar ve Türklerin ortasında küçük adacıklar halindeler. Kimse orada öyle küçük devletler olarak yaşamalarına izin vermeyecek. Ama kuzeydoğu farklı. O, büyük bir bölge ve doğal müttefiki olan Irak Kürdistanı’na komşu. Kendini savunmak için çok yüksek şansı var.

Irak ve Suriye’deki bu yarı bağımsız Kürt devletleri daha sonra tam bağımsız olabilir mi?

Arapların kaosundan, Kürtler kuzey Irak’ta devlet kurmak için faydalanabilir. Bunun olacağına ben iknayım. Suriye’deki Kamışlı-Haseki bölgesi de onlara katılabilir. Eğer Türkiye akıllıysa, onlarla dost olur, bağımsızlıklarını destekler ve ülkelerini inşa ederek bundan karlı çıkar. Yani Suriye’de de, Kuzey Irak’taki gibi yapar. Daha sonra bu bağımsız Kürdistan, Amerika için İsrail neyse Türkiye için ona dönüşebilir. Amerika’da 7 milyon Yahudi var, İsrail’dekinden daha fazla. İsrail’le ulusal arzularını tatmin ediyorlar, oraya para gönderiyorlar, çocukları orada üniversiteye, askere gidiyor. Ama Amerika’yla gurur duyuyorlar. Türkiye de benzer bir yol izlemeli. Kürtler, kendi topraklarında ulusal arzularını tatmin edecek, ama İstanbul’da üniversiteye gidecek, zengin olacaklar, Türkiye’de yaşamaktan “Ne mutlu” olacaklar.Bu haber 1,236 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,030 µs