En Sıcak Konular

İHA'larla sivil kıyım

20 Ekim 2014 09:27 tsi
İHA'larla sivil kıyım
İslamabad'ın tepkilerine aldırış etmeyen ABD, Pakistan'da 10 yılda 2 bin 370 kişinin ölümüne yol açtı.

İHA operasyonlarına gerekçe olarak gösterilen El Kaide'nin kaybı ise sadece 84. Bu da toplam ölümlerin yüzde 4'üne karşılık geliyor. Öldürülen yüzlerce sivilin adı dahi bilinmiyor.

Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı Irak ve Suriye'deki operasyonlarda başı çeken ABD, binlerce kilometre uzaktaki Pakistan'da ise 'insan kıyımı'na devam ediyor. Araştırmacı Gazetecilik Bürosu (TBIJ) tarafından yapılan son araştırma, Pakistan'da 2004'ten bu yana devam eden CIA operasyonlarında hayatını kaybedenlerin yüzde 96'sının 'El Kaide üyesi' olmadığını ortaya koydu.

BİN 600 'İSİMSİZ' CENAZE

Londra merkezli TBIJ'nin araştırmasına göre, ABD'nin Pakistan'da 10 yıldır süren hava saldırılarında hayatını kaybeden toplam 2 bin 370 kişiden sadece 295'i silahlı bir grubun üyesi. Operasyonlara gerekçe olarak gösterilen El Kaide'nin kaybı ise yalnızca 84. Bu da toplamda yüzde 4 gibi bir orana karşılık geliyor. Diğer taraftan İHA saldırılarında öldürülenlerden kimlikleri belli olanların sayısı 704'ü geçmezken, sivil kayıpların 50'sini kadınların oluşturduğu belirtiliyor.

RAKAMLAR KERRY'Yİ YALANLIYOR

İHA katliamlarını gün yüzüne çıkaran araştırma sonrası gözler ABD Ulusal Güvenlik Konseyi'ne çevrildi. Konsey Sözcüsü Caitlin Hayden, raporlara rağmen hava saldırılarının 'neredeyse hiçbir sivilin hayatını riske atmayacak şekilde' yapıldığını iddia etti. Hayden, sivillerin yaralandığı veya hayatını kaybettiği 'bazı nadir' durumlarda olayın nedenini araştırdıklarını ve gelecekte sivillere karşı 'bu tarz riskleri minimum seviyeye indirmek için' çalıştıklarını savundu. American insansız hava araçlarının (İHA) yol açtığı trajediyi gözler önüne seren sonuçlar, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin 'Sadece doğrulanmış yüksek terör pozisyonlarını vuruyoruz' iddiasını da açıkça yalanlıyor.

Pakistan'daki sivil kayıplar korkutucu boyutlara ulaşırken, Pentagon ise sessizliğini koruyor. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif'in Beyaz Saray ziyaretinde İHA programlarının kaldırılmasına ilişkin ısrarına rağmen ABD Başkanı Barack Obama, hava saldırılarının devam etmesinde son derece kararlı.

Nebile'yi hatırlayan yok!

Taliban'ın hedefi olan Malala Yusufzai, Batı medyası tarafından adeta kahramanlaştırılırken, Pakistanlı bir diğer hedef Nebile Rahman karşısında tüm dünya üç maymunu oynadı. Nebile, Kuzey Veziristan'da 24 Ekim 2012 tarihinde tarlada çalışırken sebepsiz yere Amerikan İHA'larından atılan bombaların hedefi olmuş, saldırıda büyükannesi olay yerinde kayberken, 6 kardeşi ve kendisi de yaralanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Nobel Barış Ödülü alan Malala, ABD Başkanı Barack Obama ile birebir görüşme imkanı dahi bulurken, 2013 yılında ABD Kongresi'ne giden Nebile'nin karşısına 430 ABD'li milletvekilinden sadece 4'ü çıkmıştı.

İran Pakistan elçisini uyardı

Pakistan'ı sınır güvenliğinin sağlanmaması halinde bölgeye müdahale etmekle tehdit eden İran, İslamabad yönetimine iki ülke arasında sınırda çıkan kanlı çatışmaların durdurulması için çağrıda bulundu. Pakistan'ın İran büyükelçisini çağırarak bizzat uyaran İran Dışişleri Bakanlığından Resul Selami, 'Pakistan hükümeti bu tarz olayların tekrarını engellemek için ciddi adımlar atmalıdır' dedi. Sınırda en son çıkan çatışmada İranlı iki sınır muhafızı ve Pakistanlı bir asker hayatını kaybetmişti.

Yeni Şafak

Bu haber 660 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  3,853 µs